Хокинг: Запад ће направити ужасну грешку ако покуша да изигра Brexit и Трампову победу

СЛАВНИ БРИТАНСКИ ФИЗИЧАР УВЕРЕН ДА ЈЕ ЧОВЕЧАНСТВО

У НАЈОПАСНИЈОЈ ФАЗИ СВОГ РАЗВОЈА

Стивен Хокинг

  • У ауторском тексту написаном за лондонски The Guardian упозорава да су победа Доналда Трампа и Brexit постали могући зато што људи траже начине како да се спасу од неравноправности, незапослености и економских последица глобализације. По његовом мишљењу, прогрес данас има деструктиван карактер а та два догађаја су били тренуци у којима су своје рекли заборављени људи, када су добили прилику да проговоре и да одбаце савете и препоруке експерата и елите

        СВЕТСКИ познати британски теоријски физичар Стивен Хокинг још је у римској болници „Ђемели“, али се у утицајном лондонском дневном листу The Guardian појавио његов чланак са упозорењима Западу и његовим елитама.

        Хокинг прво оцењује да су победа Доналда Трампа и Brexit постали могући зато што људи траже начине како да се спасу од неравноправности, незапослености и економских последица глобализације.

        По његовом мишљењу, та два догађаја су били тренуци у којима су своје рекли заборављени људи, када су добили прилику да проговоре и да одбаце савете и препоруке експерата и елите.

        Хокинг у овом контексту упозорава да ће западне елите направити ужасну грешку ако одбаце тако исказано мишљење маса и покушају да га заобиђу и изиграју.

        Славни британски научник подсећа да научно-технички прогрес суочава људе са губитком посла, а да интензивни развој интернета и са њим повезаних платформи додатно продубљује економску неједанкост јер омогућава суперпрофите ограниченим групама људи. Па упозорава:

        „То је неизбежно, то је - прогрес. Али, такав прогрес на социјалном плану има деструктивни карактер“.

        Хокинг посебно указује да се у данашњем свету финансијска неједнакост не смањује већ, напротив, расте, па су многи људи суочени не само са падом свог животног стандарда, него и са ишчезавањем могућности да на било који начин зарађују.

        Интернет овакво стање ствари чини видљивијим, јер су телефони становницима Африке јужно од Сахаре доступнији од питке воде, а и теже подношљивим.

        Хокинг даље пише: „Сиротиња, која жели да достигне нирвану виђену на Instagram-у, прво хрли у велике градове, а затим - у потрази за бољим животом - креће у емиграцију. Зато је економских миграната све више, што повећава притисак на инфраструктуру и економију, а толерантност становника земаља у које долазе све више се смањује, што само додатно потхрањује политички популизам“.

        Хокингов закључак је: „Све то само показује да се налазимо у најопаснијој етапи развоја човечанства. Сада располажемо техничким средствима којима можемо уништити планету на којој живимо, али још нисмо смислили начине да то избегнемо. Да бисмо то избегли - не смеју се подизати баријере међу земљама већ уклањати“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари