ХЕЈГЕЛ: Американци губе поверење у Белу кућу и остале институције власти
МИЛИОН ФЕДЕРАЛНИХ ЧИНОВНИКА НА ПРИНУДНОМ НЕПЛАЋЕНОМ ОДМОРУ - ОБАМА ОПТУЖУЈЕ РЕПУБЛИКАНЦЕ
- Министар одбране САД оценио да америчка армија и даље има рејтинг изнад 70 одсто, али одмах упозорио: „Сви остали институти власти имају рекордно ниске рејтинге, а губљење поверења друштва у власт је озбиљан проблем. Не мислим да ће се САД суочити са анархијом или са грађанском смутом. Али, истина је да су у земљи веома јака расположења против власти, против садашњег стања ствари”
- Хејгел је признао да су се САД суочиле са целим низом проблема последњих година: од најдужег рата у својој историји (у Авганистану, траје већ 12 година) до најоштрије финансијско-економске кризе од времена Велике депресије па закључио: „Мислим да управо то изводи Американце из равнотеже. Људи сматрају да их државни институти, у првом реду влада, остављају на цедилу. У много чему, ствари тако и стоје”
БЕЛА кућа је – због одбијања републиканаца у Представничком дому Конгреса да „пропусте” буџет који им је наметао шеф државе Барак Обама – послала на принудни одмор безмало милион федералних чиновника, укључујући и сараднике Пентагона и министарства финансија.
На принудни неплаћени одмор упутила је око милион сарадника Обамине администрације и федералних институција. Своје обавезе настављају да у пуном обиму испуњавају једино сарадници оперативних служби, железница и Стејт департмента.
Чак је привремено престао да функционише и марсоход „Кјуриозити”.
Сам Обама за „буџетски колапс” своје администрације и федералних структура САД оптужио је опозициону Републиканску партију. Оценио је да та странка „води идеолошки крсташки рат против реформе здравства”.
Притом је оценио да крсташи – републиканци блокирају функционисање његове владе само зато да би онемогућили милионе Американаца да по доступној цени купе медицинску полису осигурања. Да подсетимо: ”Обамина реформа” даје прилику оболелима од хроничних болести да на електронским берзама купе такве полисе и да наставе лечење, а раније су осигуравајућа друштва имала право чак и да раскину потписани уговор о здравственом осигурању. Пошто су здравствене услуге у САД веома скупе – то је многе Американце суочавало са избором: или престати са сваким лечењем или сву уштеђевину потрошити само на операције и лекове и остати без средстава за живот.
Обама то сународницима није признао, али је чињеница: да су републиканци блокирали федерални буџет да би шефа државе присилили да одустане од здравствене реформе или макар од неких њених најбитнијих сегмената.
Иначе, само у Њујорку је на неплаћене одморе отишло више од 70 хиљада федералних чиновника.
Међутим, ни у Њујорку, ни у другим америчким градовима због „буџетског колапса” неће стати живот. Поште раде, деца у вртићима и школама добијају оброке…
Индикативно ипак да се поводом свега огласио министар одбране САД Чак Хејгел. И то: са оценом да Американци почињу да губе поверење у институције власти своје земље.
Он је, додуше, нагласио да америчка армија и даље има рејтинг изнад 70 одсто. У наставку је подвукао: „Сви остали институти власти имају рекордно ниске рејтинге, а губљење поверења друштва у власт је озбиљан проблем. Не мислим да ће се САД суочити са анархијом или са грађанском смутом. Али, истина је да су у земљи веома јака расположења против власти, против садашњег стања ствари”.
Хејгел је признао да су се САД суочиле са целим низом проблема последњих година: од најдужег рата у својој историји (у Авганистану, траје већ 12 година) до најоштрије финансијско-економске кризе од времена Велике депресије па закључио: „Мислим да управо то изводи Американце из равнотеже. Људи сматрају да их државни институти, у првом реду влада, остављају на цедилу. У много чему, ствари тако и стоје”.
Америку „буџетски колапс” кошта 300 милиона долара дневно
„Искључивање батерија” администрације Барака Обаме и институцијама које финансира федерални буџет – САД сваког сата кошта 12,5 милиона долара.
Другим речима: триста милиона долара дневно, односно 1,6 милијарди долара за недељу дана.