Хабермас за ЕУ као политичку унију, али је против „немачке Европе”

СТУДЕНТИМА У БЕЛГИЈИ РЕКАО ДА СЕ ЕУ СРОЗАЛА НА НИВО ТЕХНОКРАТИЈЕ КОЈА СЕ ПРИЛАГОЂАВА ФИНАНСКИЈСКИМ ТРЖИШТИМА

  •  Јирген Хабермас иницирао сазивање новог Конвента који би предложио нови уговор за Европску унију.
  •  Славни немачки филозоф оценио да кључеве промене Уније у рукама држи Немачка влада, али је упозорио да Немачка ни у ком случају не би смела да се упути на самосталан национални пут јер се ради о „немачкој Европи” већ о „Немачкој у Европи”

         У БЕЛГИЈСКОМ градићу Левен 500 студената је у амфитеатру Католичког универзитета са нестрпљењем чекало да им се обрати Јирген Хабермас. За предавање славног немачког филозофа, којем су 83 године, владало је толико интересовање да су студенти који нису могли да дођу до улазница цео догађај пратили у универзитетском дворишту где је постављен пројектор са платном.

         „Демократија, солидарност и европска криза”, тако је Хабермас насловио своје предавање. У публици је био и председник Европског савјета Херман ван Ромпеј, дакле човек који је одговоран за координацију мера против кризе у ЕУ.

         Хабермас је оштро критиковао политику Европске уније, рекавши да се она срозала на ниво технократије која се прилагођава финансијским тржиштима. Међутим, према његовим речима, потребно је развити наднационалну демократију, у којој и даље има места за националне државе, које би морале да предају надлежности из домена свог суверенитета.

         „Ако желе да сачувају монетарну унију, више није довољно да се дају кредити како би се поправила конкурентност презадужених земаља, када се узму у обзир њихове структурне разлике. То није довољно!”, био је изричит Хабермас, додајући да је неопходна солидарност и кооперативан приступ, који мора проистећи из заједничке политичке перспективе.

         Потом је затражио демократизацију Европске уније као и демократску контролу Европског савета, чији је председавајући Херман ван Ромпеј пажљиво слушао предавање.

         Хабермас је захтевао сазивање новог Конвента који би предложио нови уговор за Европску унију. Филозоф је рекао да кључеве промене Уније у рукама држи Немачка влада.

         Немачка, по његовом мишљењу, има водећу улогу у Унији на основу економске снаге и бројности становништва, али ни у ком случају не би смела да се упути на самосталан национални пут. Не ради се о „немачкој Европи” већ о „Немачкој у Европи”, нагласио је немачки филозоф.

         Ако се жели задржати монетарна унија, тврди Хабермас, онда је потребно створити политичку унију.

         Хабермас је поручио политичкој елити Европске уније: „Владе су превише плашљиве. Европска питања се морају дати људима да на референдумима одлучују о њима”.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари