ГРАС: Смучила ми се хипокризија Запада поводом Израела!

НЕМАЧКИ НОБЕЛОВАЦ УПОЗОРИО ДА

„АТОМСКА СИЛА ИЗРАЕЛ“ УГРОЖАВА КРХКИ МИР У СВЕТУ

Гинтер Грас

  • У песми „Шта се мора рећи“ Гинтер Грас открива да је забринут да би Израел „могао да сатре цео ирански народ“
  • Грас објаснио да су га злочини нациста против Јевреја и страховања да ће бити проглашен антисемитом досад спречавали да отворено критикује Израел. А свој прекид ћутања објашњава овако: „Али, сутра би могло да буде касно. И Немачка би могла да допринесе злочину“.
  • Нагласивши да критикује власт јеврејске државе, а не земљу у целини, алудирао је на договор постигнут прошлог месеца по коме је Берлин продао Израелу шест нуклеарних подморница, па подвукао: „Нећу више да ћутим јер ми се смучила хипокризија Запада“
  • Током традиционалних „Ускршњих шетњи за мир“ широм Немачке изражена подршка Грасовој песми-критици Израела који му је забранио улазак на своју територију

        КОНТРОВЕРЗНИ немачки нобеловац Гинтер Грас објавио је песму којом је оптужио Израел да спрема уништење Ирана и да прети глобалној безбедности.

        Овај 84-годишњи левичар у песми „Шта се мора рећи“ открива да је забринут да би Израел „могао да сатре цео ирански народ“ - сакривши се иза страховања због нуклеарног програма Техерана.

        У песми, коју су објавили немачки медији, Грас наводи да „атомска сила Израел угрожава већ крхки мир у свету“.

        Грас наводи и да су га злочини нациста против Јевреја и страховања да ће бити проглашен антисемитом досад спречавали да отворено критикује Израел. А свој прекид ћутања објашњава овако: „Али, сутра би могло да буде касно. И Немачка би могла да допринесе злочину“.

        Грас је, нагласивши да критикује власт јеврејске државе, а не земљу у целини, алудирао на договор постигнут прошлог месеца по коме је Берлин продао Израелу шест нуклеарних подморница, па подвукао: „Нећу више да ћутим јер ми се смучила хипокризија Запада“.

Омот романа „Лимени добош“

        Грасов рејтинг у културном животу Немачке још је толико велики да су новинари питали портпарола Ангеле Меркел за коментар његових критика због продаје подморница Израелу.

        „У Немачкој постоји слобода уметничког изражавања али, срећом, и слобода владе да не коментарише свако уметничко дело“ - уследио је одговор.

        Израел је - за разлику од кабинета немачке канцеларке - одлучио да Грасу трајно забрани улазак на своју територију.

        Током традиционалних „Ускршњих шетњи за мир“ одржаних широм Немачке изражена је, међутим, подршка Грасовој песми-критици Израела.

        На транспарентима које су демонстранти носили у граду Бремерхавену писало је, између осталог, „Гинтер Грас је у праву“ и „Хвала ти Гинтер Грас“.

        Говори у знак подршке Грасу одржани су и у Штутгарту на југозападу Немачке.

        Биле су то, иначе, демонстрације, маршеви и верске службе чији је заједнички именитељ био захтев за „повлачење немачких војника из мисија у иностранству“.

        Демонстрирало се још и у Берлину, Минхену и Лајпцигу.

        „Претње и припреме за рат трују политичку климу“, рекао је један од организатора шетње, истичући да сматра да су злочин „превентивни напади“ какав би био израелски на Иран.

        У Немачкој се „Ускршњи маршеви“ организују од шездесетих година прошлог века.

        Грас је - да подсетимо - Нобелову награду за књижевност добио 1999. године за роман „Лимени добош“, у којем описује ужасе немачке историје у 20. веку.

        Грасов морални углед нарушен је од када је 2006. године признао да је био члан Хитлерове јединице Вафен СС. Он тврди да је био регрутован као тинејџер и да никада није испалио ни метак. Неки критичари изван Немачке сматрају да је његово објашњење стигло прекасно.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари