Гетемилер: Ново руско наоружање, о којем је говорио Путин, није проблем за Вашингтон

КИНА ОБРАТИЛА ПАЖЊУ НА ПУТИНОВ НАСТУП СВЕТЛУ АМЕРИЧКЕ НУКЛЕАРНЕ СТРАТЕГИЈЕ

  • Заменица генералног секретара NATO тврди да америчка ПРО није прављена против Русије и да зато и не тврди да може пресретати њене балистичке ракете. Признала је да се САД уздају у гарантовано међусобно уништење
  • Бивши командант руских Ваздушно-космичких снага генерал Виктор БОНДАРЕВ: Оружане снаге Русије у најскорије време добиће неколико интерконтиненталних балистичких ракета „Сармат“
  • Московски војни експерт Игор КОРОТЧЕНКО: Нова руска оружја стављају крст на покушаје Вашингтона да оствари једнострану војну доминацију над Москвом и да је уцењује предношћу некажњивог првог удара. Ракета „Сармат“ може да напада и преко Северног и и преко Јужног пола. САД неће моћи да помоћу ПРО стекну недостижну војну предност

        ЗВАНИЧНИ Пекинг данас је објавио да на последњи наступ Владимира Путина, у којем је говорио и о новом стратешком наоружању своје земље, гледа у светлу недавно објављене нове америчке стратешке нуклеарне доктрине.

        Портпаролка кинеске дипломатије Хуа Чунјин изјавила је да је њена земља „обратила пажњу“ на све што је Путин рекао, па наставила:

        „У савременом свету су развој и мир важне теме. Међународну стратешку стабилност треба обезбеђивати заједничким напорима свих земаља. Желим да укажем да је председник Путин у својој посланици парламенту нагласио да је Русија успоставила чврсте, пријатељске и равноправне односе са већином земаља, а да је руско-кинеске свестране стратешке односе навео као пример таквог партнерства. Ми смо сагласни са том високом оценом руско-кинеских односа“.

        Хуа је додала да Кина са радошћу уочава да Русија под Путиновим руковођењем успешно чува социјалну стабилност, да обезбеђује економски развој побољшава живот народа.

        За разлику од Кине, NATO поново узима позу задуженог за парирање Русији. Заменица генералног секретара алијансе - Американка Роуз Гетемилер - објавила је:

        „NATO намерава да настави политику обуздавања Русије, али не жели да затвара врата за дијалог. Настављамо и са обуздавањем и са дијалогом. NATO ће повећавати своје могућности за обуздавање Русије“.

        У наступу који је имала у Атини, Гетемилер која је у алијанси реално важнија од Јенса Столтенберга, додатно је нагласила:

Роуз Гетемилер

        „Ново руско наоружање, о којем је говорио Путин, није проблем за Вашингтон. Ми смо из Москве чули интересантне новости које се тичу нуклеарног оружја, али то заиста не забрињава Вашингтон. Некоректно би било говорити да то ново оружје може бити пресретнуто средствима америчке противракетне одбране. Јер, када је та одбрана планирана - није прављена за борбу са претњама са стране Русије, него више са стране Северне Кореје“.

        Додатно је нагласила: „Сједињене Државе сматрају да између њих и Русије постоји систем гарантованог међусобног уништења нуклеарних арсенала. Не треба губити из вида да САД нису ни покушавале да се заштите од балистичких ракета Русије“.

        У међувремену је бивши командант руских Ваздушно-космичких снага - генерал Виктор Бондарев - изјавио да ће Оружане снаге Русије у најскорије време добити неколико интерконтиненталних балистичких ракета „Сармат“.

        Додао је да серијска производња тих ракета, од којих не штити ни једна ПРО, неће почети у наредну годину-две.

        Московски војни експерт Игор Коротченко оценио је да нова руска оружја „стављају крст на покушаје Вашингтона да оствари једнострану војну доминацију над Москвом и да је уцењују предношћу некажњивог првог удара“.

        „Ракета „Сармат“ може да напада и преко Северног и Јужног пола. Нова генерација крстарећих ракета великог домета, које су у стању да лете 10-15 метара изнад земље или воде, неопходне су Русији - наглашава Коротченко - да спречи САД да ефикасном ПРО стекну недостижну војну предност“.

        Бивши командант руских Стратешких ракетних снага - генерал Сергеј Каракајев - указао је на лаицима невидљиви значај нових оружја која је продемонстрирао Путин:

        „Сједињене Државе су опкољавале Русију својом мрежом глобалне противракетне одбране. Русија сада има чиме да се гарантовано супротстави са том претњом својој безбедности“.

        Потпредседник САД Мајкл Пенс изјавио је 8. фебруара да САД модернизују нуклеарни арсенал да би имале нуклеарну моћ која је у стању да парира сваком могућем „стратешком нападу“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари