Газпром Анкари доставио две варијанте Турског тока - са једним и четири цевовода

ПОНОВО СЕ ОТВОРИЛО ГЛАВНО ПИТАЊЕ: ДА ЛИ ЋЕ РУСКИ ГАС ЗА ЕВРОПУ

ПОСЛЕ 2019. ЗАОБИЛАЗИТИ УКРАЈИНУ

  • Ситуација се искомпликовала из два основна разлога. Први: Турска је под притиском Запада да изађе из пројекта Турски ток. Други: званична Анкара је веома незадовољна што је Владимир Путин боравио у Јеревану - на обележавању 100-годишњице турског геноцида на Јерменима, а Москва изјавом Реџепа Тајипа Ердогана да његова земља никада неће признати референдум на којем се Крим одлучио за присаједињење Руској Федерацији

        РУСИЈА је у Турску послала две варијанте споразума о Турском току, са једном и са четири линије гасовода.

        Један функционер Министарства енергетике РФ рекао је агенцији ТАСС: „Послали смо два предлога Турској, један за једну линију и други за четири линије. Сада турска страна разматра те понуде“.

        Руски министар енергетике Александар Новак изјавио је прошле седмице да је Русија спремна да потпише међувладин споразум о првој линији Турског тока у наредне две седмице и да се чека одговор Турске на тај предлог.

        Један извор из Министарства енергетике изјавио је раније ТАСС да је на нивоу шефова држава договорена постепена имплементација пројекта.

        Две стране тренутно разматрају споразум који подразумева прву линију Турског тока којом би руски гас стизао само до Турске.

        Уз њу би, највероватније, одмах ишла и друга линија.

        Споразум о изградњи више линија гасовода, које би онда снабдевале гасом земље Европске уније, био би предмет посебног документа.

        Руски нафтни гигант Газпром намерава да до 2018. потпуно прекине снабдевање Европе гасом преко Украјине, уз помоћ новог гасовода преко Турске и Северног тока-2.

        Заменик шефа Газпрома, Александар Медеведев, изјавио је 9. јуна да Русија ни под којим условима неће продужити уговор са Украјином о транспорту гаса преко те земље после 2019-те године.

        Руски министар енергетике Александар Новак неколико дана касније је рекао да ће се то највероватније догодити, односно да руски гас преко Украјине после 2019-те неће више тећи према европским клијентима.

        Украјински председник Петар Порошенко је 7. јула објавио: да од гасног заобилажења Украјине неће бити ништа јер мрежи гасовода преко његове земље „не постоји економски разумна алтернатива“.

        Све ово је поново отворило главно питање: да ли ће од 2019. гас у Европу тећи само дном Балтичког и Црног мора?

        Ситуација се искомпликовала из два основна разлога. Први: Турска је под притиском Запада да изађе из пројекта Турски ток. Други: званична Анкара је веома незадовољна што је Владимир Путин боравио у Јеревану - на обележавању 100-годишњице турског геноцида на Јерменима, а Москва изјавом Реџепа Тајипа Ердогана да његова земља никада неће признати референдум на којем се Крим одлучио за присаједињење Руској Федерацији.

        Од изградње Јужног тока се одустало после одлуке Бугарске - донете под жестоким притиском Брисела и Башнгтона - да обустави изградњу дела тог гасовода на својој територији.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари