ФРИДМАН: Конфликт Русије и САД био неизбежан, Обама има мале шансе да победи

ОСНИВАЧ „STRATFOR” НЕ КРИЈЕ ДА СУ САД ЗАИНТЕРЕСОВАНЕ ДА СПРЕЧЕ ПОЈАВУ НОВОГ ХЕГЕМОНА У ЕВРОПИ

  • Руси су принуђени да сачувају тампон-зоне које су оставиле без снаге и Наполеона и Хитлера. То није безначајан интерес и веома је тешко замислити како ту могу бити задовољне обе стране
  • Када је Украјина – уместо на Русију – почела да се оријентише на Запад – Русија је морала да на то одреагује. А када је Русија одреаговала – морале су да одреагују и САД

         ОСНИВАЧ америчке приватне обавештајно-аналитичке компаније „Stratfor” Џорџ Фридман одржаће предавање на Московском државном институту међународних односа (МГИМО).

         Пред полазак у Москву написао је анализу у којој се бави Украјином, Русијом и САД. И оценио: да је конфликт био неизбежан, а да председник САД има веома мало шанси да победи „у овом историјском моменту”.

         Фридман се у том тексту присећа времена хладног рата за време којег је он одрастао и Москву доживљавао као „град мрака и завера”. Нагласивши да – поред идеологија – постоје и многи други разлози за конфликте, први човек „Stratfor” је написао:

         „Сједињене Државе су заинтересоване да спрече појаву новог хегемеона у Европи. Руси су принуђени да сачувају тампон-зоне које су оставиле без снаге и Наполеона и Хитлера. То није безначајан интерес и веома је тешко замислити како ту могу бити задовољне обе стране.

         Постоји, дакле, разилажење међу интересима САД и Русије чијем продубљивању доприносе многе земље европског полуострва. Зато је то разилажење било неизбежно.

         Када су слабили Европљани – Русија је, у поређењу са њима, јачала.

         Када је Украјина – уместо на Русију – почела да се оријентише на Запад – Русија је морала да на то одреагује. А када је Русија одреаговала – морале су да одреагују и САД.

         Руси су заинтересовани за судбину Украјине, било то праведно или не било према Украјини. Исто тако и Американци

         Пре неколико година сам написао да та криза не зависи од политике, него од безличних снага које одређују национални интерес. Ту субјективно мишљење политичких руководилаца мало шта значи. Они су у замци догађаја.

         Шта год да жели да уради на Блиском Истоку, амерички передседник Барак Обама, њега су предвидљиви догађаји на крају увели у замку, мимо његове воље.

         Биће интересантно посматрати како ће се он супротстављати стварности у којој се нашао. Шансе су му мале.

         Обама и Путин имају много више заједничког између себе него сваки од њих са својим грађанима. Обојица су дошли до власти из средине из које се на врх није могао пробити готово нико.

         Једва чекам да видим како Руси праве своје стратешке анализе и како они гледају на Украјину.

         Шаховска табла и фигуре на њој су свима пред очима. Наравно, шпијунажа има своју примену, али не н том нивоу и не у тој партији.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари