Француска затражила да јој друге земље ЕУ помогну у борби против ИД у Ираку и Сирији

ОВАКО СУ АМЕРИКАНЦИ ПАРТНЕРЕ ИЗ NATO УВУКЛИ У СВОЈ РАТ У АВГАНИСТАНУ

Жан-Ив ле Дријан

  • „Француска тражи од својих европских партнера њихову подршку... у мери у којој могу да је пруже у борби против Даеша (арапска скраћеница за Исламску државу) у Ираку и у Сирији, и јаче војно учешће држава чланица у подручјима у којима Француска учествује“, рекао је Ле Дријан на састанку министара одбране ЕУ у Бриселу, преносе људи из његовог окружења

        ФРАНЦУСКА је затражила данас војну и другу помоћ од ЕУ после напада у Паризу позивајући се на члан у уговорима Уније који до сада није употребљен. 

        Француски министар одбране Жан-Ив ле Дријан затражио је данас у Бриселу од земаља ЕУ да повећају своје учешће у неким војним операцијама ван Уније и њихову подршку Француској у борби против Исламске државу Ираку и у Сирији.

        „Француска тражи од својих европских партнера њихову подршку... у мери у којој могу да је пруже у борби против Даеша (арапска скраћеница за Исламску државу) у Ираку и у Сирији, и јаче војно учешће држава чланица у подручјима у којима Француска учествује“, рекао је Ле Дријан на састанку министара одбране ЕУ у Бриселу, преносе људи из његовог окружења.

        Он се, како се наводи, позвао на члан о солидарности у европским уговорима, члан 42-7, у случају агресије на једну земљу ЕУ. 

        „Француска не може да буде сама на тим местима“, рекао је Ле Дријан.

        Ово је први пут да се нека чланица ЕУ позива на тај члан европског уговора, који је сличан члану пет уговора NATO-а на који су се позвале САД после напада 11. септембра 2001, а чије је активирање довело је до интервенције NATO-а у Авганистану.

        Шефица европске дипломатије Федерика Могерини рекла је да ЕУ треба да одговори позитивно на молбу Француске.

        „Француска тражи помоћ у овом тешком тренутку када је ЕУ нападнута. Мислим да одговор ЕУ треба да буде да“, рекла је Могеринијева, која је председавала састанку министара одбране, према наводима једног дипломате.

        Она је рекла да треба да се пошаље јасан знак јединства и солидарности и додала да Француска треба да наведе конкретно какву помоћ очекује.

        Како наводи Франс прес, не очекује се да ће о томе данас бити донета било каква званична одлука.

        Члан 42.7 Лисабонског уговора наводи да ако је земља чланица „жртва оружане агресије на својој територији“, друге земље чланице имају обавезу да јој пруже помоћ.

        По доласку на састанак у Бриселу, грчки министар одбране Панајотис Каменос рекао је новинарима да је Европа сада у новој ситуацији.

        „Ово је 11. септембар за Европу“, рекао је он.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари