Фолксваген признао да је варао и са својим „дизелашима“ у Европи

НЕМАЧКА ВЛАДА НАЈАВИЛА ПРОВЕРУ И 11 МИЛИОНА ВОЗИЛА ТЕ ФИРМЕ

НА СТАРОМ КОНТИНЕНТУ

  • ФАКТИ: Хоће ли неко бар затражити одговор на просто, али незаобилазно питање: како то да је Фолксвагеново вишегодишње варање купаца и државних органа откривено у САД, а у Европи - са свим њеним „стандардима“ и бригом о екологији, чак и са „зеленим странкама“ по националним парламентима и у Европарламенту - не би открили, по свему судећи, ни до судњег дана? Поготово, како ништа нису посумњали (или јесу?!) у самој Немачкој, они којима се Александар Вучић оволико диви, у чију „немачку реч“ се куне као у своју икону?

        НЕМАЧКИ министар саобраћаја Александар Добринт изјавио је да је Фолксваген признао да је у Европи намештао мерења издувних гасова као и у САД, пренео је данас Би-Би-Си.

        Добринт је рекао да није познато колико се од 11 милиона спорних Фолксвагенових возила налази у Европи и додао да треба проверити и аутомобиле других произвођача.

        Скандал с Фолксвагеном избио је прошле недеље када је америчка Агенција за заштиту околине (EPA) установила да је скоро 500.000 дизел аутомобила Фолксвагена произведених у последњих седам година, опремљено тако да при техничкој контроли лажно приказује састав издувних гасова.

        Реч је о Фолксвагеновим моделима „џета“, „буба“, „голф“ и „ауди 3“ произведеним од 2009. до 2015. и „пасату“ из 2014. и 2015.

        У спорне аутомобиле је био уграђен уређај који је укључивао компјутерски систем за пуну контролу издувних гасова само када аутомобил пролази кроз званично тестирање, а та контрола је искључена током нормалних услова вожње, иако би морала бити стално укључена.

        Добринт је навео да му је речено да су аутомобили с дизел моторима 1,6 и 2,0 „захваћени манипулацијом о којој се прича“.

        „Јасно је да се Федерална канцеларија за моторни саобраћај неће концентрисати само на спорне Фолксвагенове моделе већ ће извести насумичне тестова возила других произвођача аутомобила“, рекао је Добринт.

        Од избијања скандала тржишна вредност Фолксвагена је пала за око 30 одсто, док су акције BMW-а пале за 10 одсто због навода да су и други произвођачи аутомобила варали на тестовима.

        BMW је демантовао да је та компанија намештала резултате наводећи да „не манипулише или намешта емисионе тестове“.

        Фолксваген је одвојио 6,5 милијарди евра за покривање трошкова повезаних са скандалом док је директор Мартин Винтеркорн поднео оставку наводећи да је „шокиран", али и да ништа погрешно није урадио“.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари