Financial Times: Западна Европа ће се сложити са Трампом јер јој ништа друго не преостаје

ПУТИН МОЖЕ ПОДИЋИ ЧАШУ ЗА НАЈУСПЕШНИЈУ ОПЕРАЦИЈУ СВОЈИХ СПЕЦИЈАЛНИХ СЛУЖБИ

  • Ма шта јавно говорили лидери земаља као што су Канада, Јапан, Немачка, Британија и шефови балтичких држава Естоније, Литваније и Летоније - за њих је постала права ноћна мора то што ће Трамп одсада бити „лидер слободног света“
  • Трамп је први председник САД од времена Другог светског рата који отворено подржава протекционизам. Још је запретио да ће повући САД из Светске трговинске организације. Такође: да ће подићи царину на кинеску робу за 45 посто. Ако Трамп оствари своје претње, он ће испровоцирати глобални трговински рат и може увући свет у рецесију сличну Великој депресији 1930-их, која се значајно мултипликовала захваљујући протекционизму политике САД
  • Док присталице либералног светског поретка дрхте од страха, његови противници аплаудирају. Националисти и ултрадесничари на Западу су срећни због чињенице да ће се противник глобализације уселити у Белу кућу. Марин Ле Пен из Националног фронта сада почиње да процењује своје шансе за победу на француским председничким изборима у мају, што би могло довести до уништења ЕУ, која се још увек није опоравила од Брегзита

Пише: Гидеон РАХМАН (Gideon Rachman), The Financial Times

        АКО говоримо о америчким савезницима, за њих је избор Доналд Трампа права апокалипса.

        Ма шта јавно говорили лидери земаља као што су Канада, Јапан, Немачка, Британија и шефови балтичких држава Естоније, Литваније и Летоније - за њих је постала права ноћна мора то што ће Трамп одсада бити „лидер слободног света“.

        Страх од Трампа објашњава се специфичностима његовог карактера и његове политике... Неке чак плашти то што су Американци изабрали квази-фашисту за свог лидера. Многи амерички савезници су такође забринути због тога што ће Трамп ускоро командовати највећим светским нуклеарним арсеналом.

        Политички курс који заговара Трамп прети да сруши либерални светски поредак, који Сједињене Државе подржавају и јачају од 1945. године. Пре свега, он оспорава два главна дуална принципа који су основа америчких односа са спољним светом. Први принцип је подршка отвореном међународном трговинском систему. Други - посвећеност алијансама под руководством САД, које су фундамент глобалне безбедности.

        Трамп је постао први амерички председник од времена Другог светског рата који отворено подржава протекционизам. Он је обећао да ће променити услове ужасних трговинских споразума Америке, као што је Северноамерички споразум о слободној трговини, и запретио да ће повући САД из Светске трговинске организације. Такође је запретио да ће подићи царину на кинеску робу за 45 посто.

        Ако Трамп оствари своје претње, он ће испровоцирати глобални трговински рат и може увући свет у рецесију сличну Великој депресији 1930-их, која се значајно мултипликовала захваљујући протекционизму политике САД.

        Утицај Трампа на глобални систем безбедности може бити ништа мање драматичан. Новоизабрани председник доводи у питање потребу испуњавања америчких обавеза у сфери безбедности према чланицама NATO-а, као и према Јапану и Јужној Кореји, уколико те земље не почну да троше више новца на сопствену одбрану.

        Жеља савезника да осигурају своју безбедности на рачун Америке не задовољава обе стране. Међутим, у Трамповом приступу, постоји један нови елемент. Он отворено сумња у то да Сједињене Државе морају да штите своје савезнике у случају војног напада на њих.

        Наведена двосмисленост, у комбинацији са Трамповим отвореним дивљењем према руском председнику Владимиру Путину ће повећати страховања да се САД неће супротставити Русији у случају обнављања њене агресије на Украјину или негде у Источној Европи. Азијски савезници као што су Јапан и Јужна Кореја, забринути су да би Трампова политика „Америка пре свега“ могла довести до признавања кинеске сфере утицаја у источној Азији.

        Међутим, без обзира на несумњиви ужас који европски и азијски савезници осећају због избора Трампа, они се неће тако лако окренути од САД. А то тек не могу урадити америчке комшије Мексико и Канада.

        Америчко лидерство се тако чврсто укоренило у западним институцијама да за њега једноставно не постоји алтернатива.

        Сједињене Државе играју централну улогу у NATO-у, и на њихов рачун иде 75% војних трошкова NATO-а. У САД су стациониране најважније међународне организација као што су УН, Светска банка и Међународни монетарни фонд. Долар је највећа светска резервна валута, а САД имају најмоћнију економију на свету, ако се мери по реалном валутном курсу.

        Из тих разлога, савезници морају стиснути зубе и покушати да се прилагоде Трампу. Као што је рекао један високи британски дипломата, „ми ћемо се сложити са америчким председником -јер другог излаза немамо“.

        С друге стране, док присталице либералног светског поретка дрхте од страха, његови противници аплаудирају. Националисти и ултрадесничари на Западу су срећни због чињенице да ће се противник глобализације уселити у Белу кућу.

        Марин Ле Пен из Националног фронта сада почиње да процењује своје шансе за победу на француским председничким изборима у мају, што би могло довести до уништења ЕУ, која се још увек није опоравила од Брегзита.

        Али постоји једна држава која ће несумњиво бити срећна због Трампове победе - то је Путинова Русија.

        Трамп и Путин су већ формирали неку врсту међусобног поштовања. Према подацима америчких обавештајних служби, Русија је у својој подршци Трампу и републиканцима отишла толико далеко, да је хаковала е-пошту Демократске странке и пошту шефа штаба Клинтонове, Џона Подесте, а затим у најважнијим моментима кампање почела да прави информационе спинове преко сајта WikiLeaks.

        Ако је ова руска интервенција било како утицала на исход гласања, Путин може подићи здравицу у славу најуспешније операције својих обавештајних служби.

        Превео: Срђан Ђорђевић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари