Ево шта су ратни репортери видели на путу од руске границе до Доњецка
СНАГЕ ХУНТЕ ПРЕТВОРИЛЕ У РУШЕВИНЕ НЕДАВНО РЕНОВИРАНИ ДЕО ЖЕЛЕЗНИЧКЕ СТАНИЦЕ ГЛАВНОГ ГРАДА ДНР
- Дмитриј СТЕШИН и Александар КОЦ: „Стижемо у Доњецк. Цела траса од границе до града личи на трасу између Бенгазија и Аџдабије након натовских бомбардовања. Спаљена ратна техника и аутомобили. Док смо се возили, са једне стране пута су „радили” ракетни бацачи, а са друге „сухоји”. Шахтјорск и по мраку поражава својим рушевинама”
- „БОРИСИЧ”: „Из Шахтјорска се могло видети како на Сур-Могили пада стела совјетског споменика браниоцима тог кургана. Чују се експлозије и види густи дим. Однекуд отпозади се прво чује паљба ракетних бацача, а већ после неколико секунди је Саур-Могила у још већем диму.Није успео дим ни да се разиђе, а већ је грунуло опет. Са неколико места”
АРТИЉЕРИЈА кијевске хунте почела је данас поподне да поново туче Доњецк.
Најгоре је прошла градска железничка станице. Тачније: њен не тако давно реновирани део који је претворен у рушевине.
Међутим, нигде хунтине снаге нису успеле да у своју корист помере линије фронта.
Уосталом, ево прочитајте како су репортери московског листа „Комсомолска правда” – Дмитриј Стешин и Александар Коц – описали своје путовање према Доњецку:
„Свуда око пута је спаљена или оштећена украјинска војна техника. Оно што је остало читаво – већ је одвезено. Има много и оштећених путничких аутомобила. На некима је и знак Црвеног крста...
У Дмитровки смо срели старе познанике који су бранили Семјоновку и Славјанск. Дали су нам податке из заплењених ноутбукова пољских инструктора.
Док смо пролазили поред Саур-Могиле, видели смо како из шумарка излази десет (!) устаничких вишеценвих ракетних бацача „Град” и како испаљују плотуне на циљ. Увис су се одмах дигли стубови дима. И трава је горела.
Стижемо у Доњецк. Цела траса од границе до града личи на трасу између Бенгазија и Аџдабије након натовских бомбардовања. Спаљена ратна техника и аутомобили.
Док смо се возили, са једне стране пута су „радили” ракетни бацачи, а са друге „сухоји”. Шахтјорск и по мраку поражава својим рушевинама.
У Доњецку има струје. Нашли смо чак и кафић који ради, али воде нема. Бар не у делу града у којем смо се сместили...”
Ратни дописник другог листа – чији идентитет се скрива иза псеудонима „Борисич” – исто ракетирање Саур-Могиле описао је овако:
„Из Шахтјорска се могло видети како пада стела совјетског споменика браниоцима тог кургана.
Чују се експлозије и види густи дим. Однекуд отпозади се прво чујље паљба ракетних бацача, а већ после неколико секунди је Саур-Могила у још већем диму.
Очито је тамо сада веома вруће... Дими се се и лево и десно од врха брда.
Није успео дим ни да се разиђе, а већ је грунуло опет. Са неколико места.
Саур-Могилу изнова потресају експлозије. Све је поново у диму”.