ЕУ ће формирати заједничку обавештајну службу и производити своје дронове
НАВОДНО НЕЋЕ БИТИ ПАРТНЕР ВЕЋ ОПОНЕНТ
АМЕРИЧКОЈ АГЕНЦИЈИ ЗА НАЦИОНАЛНУ БЕЗБЕДНОСТ
- „Скандал око Едварда Сноудена показао је да је Европи потребан сопствени систем безбедности. Због тога је неопходно интегрисати одбрамбене секторе у свим земљама ЕУ“ - анонимно је открио један високи функционер ЕУ
- Брисел жели да створи сопствени систем командовања и везе, али Велика Британија, по свему судећи, неће подржавати било какву независну одбрамбену активност Европске комисије
ЛИДЕРИ Европске уније одлучили су да формирају свој обавештајни систем као који би био противтежа америчкој шпијунажи.
Процурило је да врх ЕУ разматра планове стварања заједничке обавештајне службе која неће бити партнер већ опонент Агенцији за националну безбедност САД, објавили су британски медији позивајући се на обавештене изворе у Бриселу и Лондону.
До сада су лидери ЕУ уверавали своје јавности да открића Едварда Сноудена не могу да сруше њихово поверење у Вашингтон.
Будућа Агенција ЕУ за обавештајни рад и одбрану треба да има на располагању беспилотне авионе-шпијуне, сателите за праћење и извиђачку авијацију.
Руковођење агенцијом биће поверено високој представници ЕУ за спољну политику и безбедност баронеси Кетрин Ештон, објавио је лондонски Daily Telegraph.
Земље ЕУ имају намеру и да започну сопствену производњу извиђачких беспилотних летелица и да претекну САД и Израел у тој области.
Последњих дана се о том предлогу расправља међу политичарима и безбедњацима у Бриселу.
Председник Европске комисије Жозе Мануел Барозо потврдио је да је са економског аспекта важно имати унутрашње тржиште наменске индустрије, снажну индустрију за производњу наоружања и војне истраживачке центре.
Euronews тврди да Европска комисија и Европски комесаријат за спољне политику (на чијем је челу Кетрин Ештон) желе да створе сопствени систем командовања и везе.
Планови набавке оружја биће саопштени до јесени.
Коришћење сателита и нових модела беспилотних летелица за потребе обавештајних служби унутар ЕУ потврђује да Брисел намерава да створи нешто слично Америчкој служби за националну безбедност (NSA).
Један високи функционер ЕУ већ је потврдио ове претпоставке и сазнања медија.
„Скандал око Едварда Сноудена показао је да је Европи потребан сопствени систем безбедности. Због тога је неопходно интегрисати одбрамбене секторе у свим земљама ЕУ“ - изјавио је функционер ЕУ.
Европска комисија и Европски комесаријат за спољне послове имају намеру да ураде заједнички пројекат који би омогућио оцену колике су конкретне одбрамбене потребе и колики је та то потребан буџет.
У Лондону, међутим, постоји снажан отпор војним плановима Брисела.
Представник британске владе истакао је да Британија „неће подржавати било какву независну одбрамбену активност Европске комисије“
Овакав став британске владе деле и многи чланови британског парламента.
Берлин је саопштио да се при министарству иностраних послова Немачке уводи дужност овлашћеног чиновника за сајбер-безбедност.
Велики европски произвођачи авиона - Dassault Aviation (Француска), EADS (Немачка, Француска и Шпанија), као и Finmeccanica (Италија) - већ су се обратили својим владама са молбом да се издвоје средства за производњу европског беспилотног авиона-шпијуна.
Дрон нове серије MALE биће у стању да двадесетчетири часа обезбеђује мониторинг над великом територијом.