Ердоган жели власт какву имају председници Сједињених Држава и Француске

ТУРСКА ВЛАДАЈУЋЕ ПАРТИЈА ПОДНЕЛА ПАРЛАМЕНТУ НАЦРТ УСТАВНЕ РЕФОРМЕ

Председници САД, Француске и Турске

  • Турски политичари сматрају да би уставна реформа гарантовала стабилност земље, док Ердоганови противници оптужују председника за ауторитарне тенденције, посебно после неуспелог војног удара 15. јула ове године

        ВЛАДАЈУЋА турска Партија правде и развоја (AKP) предала је данас парламенту нацрт уставне реформе о увођењу председничког система у земљи, коју тражи шеф државе Реџеп Тајип Ердоган, јавила је турска државна агенција Анадолија.

        Предлог је предат после неколико недеља преговора између AKP и Партије националистичке акције (MHP) која у начелу подржава реформе.

        Влади је неопходна подршка 330 од 550 посланика у парламенту да би се расписао референдум.

        AKP и MHP заједно могу да обезбеде 355 гласова у парламенту.

        Од доласка на функцију председника после 12 година премијерске улоге, Ердоган жели да има сву власт у рукама увођењем председничког система владања, док је Турска парламентарна држава.

        Међу реформама које помињу турски медији, а чији детаљи нису још познати, председник би могао да буде члан странке и изнад свих политичких институција. Шеф државе би могао да има и директну власт над министрима, што је улога председника владе.

        Таква мера би могла да изазове турбуленције и да утиче на турску привреду која је већ ослабљена због безбедносне и политичке нестабилности и све већих тензија у друштву, оценили су стручњаци.

        Турски политичари сматрају да би уставна реформа гарантовала стабилност земље, док Ердоганови противници оптужују председника да има ауторитарне тенденције, посебно после неуспелог војног удара 15. јула ове године.

        Такву забринутост имају и западне земље, посебно Европска унија, чији су се односи с Турском последњих месеци погоршали.

        Председнички систем владања постоји у Француској и САД.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари