Ердоган ће Турској наметнути себе за „изборног султана” – пола Анкаре резервисано

ИЗЛАЗНОСТ НА „УСТАВНОМ РЕФЕРЕНДУМУ”ОКО 85 ОДСТО – ЗА УВОЂЕЊЕ ПРЕДСЕДНИЧКЕ ВЛАДАВИНЕ ОКО 54 ОДСТО

         ПРЕДСЕДНИК Турске Реџеп Тајип Ердоган на путу је данас да добије шира овлашћења пошто су, према непотпуним резултатима, грађани гласали за промене Устава о увођењу председничког система.

         После пребројаних 75,4 одсто гласачких листића, за уставне промене је гласало преко 54 одсто грађана, саопштила је изборна комисија.
Излазност је на нивоу 85-86 одсто.

         Од 30 највећих градова Турске – 16 је већински гласало за Ердоганову „председничку владавину”.

         У Истанбулу је „за” гласало 52 одсто од изашлих на референдум. У Анкари је тај проценат још мањи – 50 одсто.

         Око 55,3 милиона грађана било је данас на референдуму позвано да гласају о ревизији Устава којим се укида премијерско место у корист јачања председничке функције.

         Уколико се потврди његова победа, Ердоган, који је избегао покушај војног удара 15. јула 2016. године, могао би да остане да власти до 2029. године.

         Ердоган (63) био је премијер од 2003. до 2014. године када је изабран за шефа државе.

         Турска влада сматра да је уставна реформа неопходна да би држава била стабилна чиме би се избегле “крхке коалиционе владе” које су биле пре доласка Ердоганове Странке правде и развоја (АКП).

         Противници сматрају да референдум даје Ердогану ауторитарну моћ оптужујући турског председника да на тај начин жели да угуши сваки критички глас, посебно после неуспелог пуча 15. јула 2016. године.

         Ердоган је током предизборне кампање понављао да они који не буду гласали прихватају “игре” курдских побуњеника Радничке партије Курдистана (ПКК) или Фетулаха Гулена, бившег имама који је оптужен да је организатор неуспелог пуча.

         (Бета - Факти)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари