ЕНГДАЛ: Мере које Немачка данас намеће Грчкој довеле су Хитлера на власт

ЕУ И ЕВРОПСКА ЦЕНТРАЛНА БАНКА САМО КУПУЈУ ВРЕМЕ КОЗМЕТИЧКИМ МЕРАМА - КАТАСТРОФА ДОЛАЗИ

Вилијам Енгдал

  • ЕУ неће изаћи из кризе без искључивања инсолвентних банака из стварне економије, без национализовања таквих  банака - знам да је то прљава реч у Вашингтону, али се то мора догодити
  • Те банке треба изоловати и препустити простор онима које ће давати кредите реланој економији да би се могла отварати нова радна места у Шпанијни, Грчкој и другде
  • Мере штедње никада нису дугорочно решење за кризу оволике магнитуде. Свет још никада није видео кризу оволике магнитуде

        ПОЗНАТИ аутор и публициста Вилијам Енгдал осврнуо се - у разговору за руску глобалну телевизију на енглеском Russia Today (RТ) - на актуелно стање у Европи.

       РТ: Пре годину дана лидери ЕУ су тврдили да су остварили напредак. Како ствари стоје данас?

       ВЕ: Ово је катастрофа која ће се ускоро догодити. Све што су ЕУ и Европска Централна Банка направиле пре годину дана заправо је куповање времена козметичким мерама. Основни проблем није суверени дуг појединих држава - Грчке, Италије и других земаља - основни проблем, који је био основни проблем од самог почетка, јесте међународни банкарски систем. Међународне банке у Европи, које су de facto инсолвентне и на животу их држи ЕЦБ (Европска Централна Банка). „Bailout-ови“ и мере које су наметнуте Грчкој нису направиле ништа да се помогне Грчкој економији или да се стабилизује та земља. Спашавале су се банке широм ЕУ које су технички већ инсолвентне.

       РТ: Ако су банке криве за то што Атина сваки пут не успева да одржи обећања. Како то да се онда опрашта сваки пута када се то деси?

       ВЕ: Од почетка кризе ЕУ је чинила све погрешно. Није предузета никаква одлучна акција против оних банака које одбијају да позајмљују реалном сектору економије. То је основни разлог зашто данас имамо 25 одсто незапослених у Шпанији и другде. Мере штедње које од других захтевају ЕУ-владе, попут Немачке, имају такав утицај - и иронија је што се управо то радило 1931. што је отворило врата стварању Трећег Рајха због огромне незапослености широм Немачке (незапосленост у Немачкој годину дана пре доласка Хитлера на власт износила је 30.1 одсто). А Немачка данас намеће те исте мере Грчкој, Шпанији и другим слабијим државама на југу Европе.

       РТ: Сваки четврти Шпанац је незапослен, ако су банке главни кривац, шта може направити шпанска влада? Сада само уводи нове мере и број послова се смањује. Шта је решење?

       ВЕ: Мислим да је решење оно што је Шведска направила 1992, а то је - распоређивање банака на „добре банке - лоше банке“. Другим речима: искључивање инсолвентних банака из стварне економије, национализовање таквих банака - знам да је то прљава реч у Вашингтону, али се то мора догодити. Те банке треба изоловати и препустити простор онима које ће давати кредите реланој економији да би се могла отварати нова радна места у Шпанијни, Грчкој и другде. Мере штедње никада нису дугорочно решење за кризу оволике магнитуде. Свет још никада није видео кризу оволике магнитуде. ММФ је ове недеље издао документ о стању банкарског сектора у ЕУ,. Тај извештаја је показао да су банке у ЕУ суочене с потенцијалним раздуживањем од укупно 4 биилиона долара током идућих година како би задовољиле стандарде. Због тога имамо у ситуацију да банке више не посуђују новац.“

       РТ: ЕУ лидери се редовно састају на ЕУ самитима и доносе одлуке за које тврде да су „историјске“. Да ли ишта позитивно произлази из тих одлука или се ради о  кривим људима на кривим позицијама?

       ВЕ: Мислим да је посреди ово друго. Држим да нико од ових који доносе кључне одлуке нема историјску перспективу у вези свега што се догодило последњих 70-80 година, тачније - 1930-их у Европи. Ту историјску перспективу је јако важно узети у обзир јер исте грешке се опет понављају - морају се изоловати оне банке које су се помахнитало бавиле шпекулацијама. Све док се ЕУ не суочи с тим проблемом, неће бити никаквог економског опоравка.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари