Екс-командант NATO Филип Бридлав подстицао Обаму да започне индиректни рат са Русијом

ЧИНИО СВЕ ДА У СВОЈЕ АНТИРУСКЕ КОМБИНАЦИЈЕ УКЉУЧИ

И КОЛИНА ПАУЕЛА И ВЕСЛИЈА КЛАРКА

Филип Бридлав

  • Бридлав се током својих говора у Конгресу супротстављао позицији Обамине администрације, што је дало повода новинарима да пишу о сукобу између генерала и председника САД. Међутим, пресретнута писма - електронске поруке из поштанског сандучету Бридлава на Gmail-у које су управо објављене на сајту DC Leaks -показују још драматичнију слику, која разоткрива тајни канал лобирања са циљем да се Обамина администрација примора да започне индиректни рат са Русијом у Украјини
  • У низу писама из 2014. године, Бридлав је захтевао састанак са бившим државним секретаром Колином Пауелом и тражио савет како да натера Обамину администрацију да заузме агресивнији став према Русији
  • Пауелу је написао и ово: „Мени је потребан ваш савет о два питања. Како скренути пажњу на ту могућност у време када сви мисле само на ИД, и о томе како лично радити са ПОТУС-ом (POTUS, President of the Unated States - у овом случају је то Барак Обама)“
  • DC Leaks је база података којом управљају тзв. „хактивисти“ који скупљају преписку елите, укључујући политичке странке, водеће политичаре, политичке кампање и војске. Тренутно сајт, између осталог, располаже интерном преписком Хилари Клинтон са Фондацијом за отворено друштво Џорџа Сороша

        ПЕНЗИОНИСАНИ амерички генерал авијације Филип Бридлав, доскорашњи командант NATO снага у Европи, тајно је планирао да заобиђе неспремност америчког председника Барака Обаме да ојача војне тензије са Русијом због рата у Украјини, показале су електронске поруке из поштанског сандучету Бридлава на Gmail-у, објављене на сајту DC Leaks.

        Обама није подлегао притиску јастребова из Конгреса и Пентагона, који су захтевали да испоручи оружје влади Украјине, јер се бојао избијања великог крвопролића, а такође је сматрао да ће у том случају председник Русије Владимир Путин „добити изговор за ширење инвазије на Украјину“.

        Бридлав се током својих говора у Конгресу супротстављао позицији Обамине администрације, што је дало повода новинарима да пишу о сукобу између генерала и председника САД.

        Међутим, пресретнута писма показују још драматичнију слику, која разоткрива тајни канал лобирања са циљем да се Обамина администрација примора да започне индиректни рат са Русијом у Украјини.

        У низу писама из 2014. године, Бридлав је захтевао састанак са бившим државним секретаром Колином Пауелом и тражио савет како да натера Обамину администрацију да заузме агресивнији став према Русији.

        „Могуће је да грешим... Али, не видим зашто би Бела кућа заправо „покушала да сарађује“ са Европом/NATO. Искрено, мислим да смо „забринути... због ризика увлачења земље у рат“, - писао је Бридлав Пауелу, пристајући да се састане са њим и продискутује о проблему.

        „Мени је потребан ваш савет о два питања. Како скренути пажњу на ту могућност у време када сви мисле само на ИД, и о томе како лично радити са ПОТУС-ом (POTUS, President of the Unated States - у овом случају је то Барак Обама)“, - наставио је генерал.

        Бридлав је покушавао да утиче на америчку администрацију преко неколико канала.

        Писао је научницима и пензионисаним војним лицима, укључујући и бившег команданта NATO снага Веслија Кларка, са молбом да подрже његову позицију о неопходности испоруке оружја владиним снагама у Украјини, које су се бориле против „сепаратиста подржаних од стране Русије“.

        „Чини се да нас ПОТУС сматра претњом, коју је неопходно минимизирати... то јест, не увлачити га рат???“ - написао је Бридлав Харлану Улману (Harlan Ullman), вишем консултанту аналитичког центра Atlantic Council, описујући своје покушаје да придобије подршку Пауела ради вршења притиска на Обаму.

Барак Обама

        „С обзиром на чињеницу да вам је Обама наредио да не почињете рат, то неће бити лако“, - одговорио му је Улман после неколико месеци у низу писама, посвећених напорима Бридлава „да утиче, наговори, убеди или примора САД“ да одреагују на акције Русије.

        Бридлав није одговорио на захтев да прокоментарише овај материјал.

        Он је напустио положај команданта снага NATO у Европи у мају, а од 1. јула отишао је у пензију.

        Бридлав - генерал авијације са четири звездице - био је 17. врховни командант NATO снага у Европи од 10. маја 2013. године.

        Филип Карбер (Phillip Karber), научник, који се редовно дописивао са Бридлавом, дајући му савете и информације о Украјини, потврдио је аутентичност неколико објављених писама. Он је такође рекао за The Intercept да је генерал потврдио чињеницу хакерске провале његовог е-маила на Gmail-у, и да је о томе обавестио владу.

        „Током нашег последњег разговора на ову тему, генерал ми је рекао, да је хакован неколико пута“, - рекао је Карбер. Он је такође рекао да је на интернету нашао барем једно своје писмо, и пре него што су му се новинари обратили за коментар. Према његовим речима, он је све пријавио америчким властима и затражио да спроведу истрагу, али никакав одговор није добио.

        „Немам појма чије је сандуче хаковано, или одакле потиче цурење“, - рекао је Пауел као одговор на коментаре о писмима.

        Он је такође рекао да неће коментарисати расправе о Обаминој реакцији на конфликт у Украјини.

        У европској штампи је о Бридлаву формирана слика јастреба, који захтева од NATO савезника да одбаце дипломатију и заузму чвршћи став против сепаратиста у Украјини које подржава Русија. Говорећи у фебруару 2016. године у Конгресу САД, Бридлав је рекао да Русија представља дугорочну претњу постојању САД и њиховим европским савезницима.

        Der Spiegel је известио да је 2015. године, Бридлав запањио немачке лидере, рекавши да су проруски сепаратисти у источној Украјини драматично повећали улоге, допремајући у Донбас више од хиљаду оклопних возила, неколико хиљада руских војника, један од најнапреднијих система ПВО и артиљеријске батаљоне.

        Објављене цифре су биле знатно веће од података прикупљених од стране обавештајних служби земаља NATO, и немачки лидери су их сматрали преувеличаним. По свој прилици, генералова изјава је била провокација усмерена на то да се прекину покушаји канцеларке Ангеле Меркел да посредује између зараћених страна.

        У претходним случајевима, немачки званичници су сматрали да Бридлав преувеличава, тврдећи да је на граници са Украјином концентрисано 20 хиљада руских војника. Они су такође открили да његове тврдње да се велики број руских војних објеката налази у пограничном региону представља део повећања војне силе у овој области нису биле тачне. Немачка је изјавила да су се велике војне снаге и техника, о којима је говорио Бридлав, налазиле на том месту много пре револуције у Украјини.

        Писма, међутим, показују очајничке покушаје Бридлава да креира расположење за ескалацију сукоба код колега и пријатеља, предочавајући им обавештајне податке који илуструју „руску претњу“.

Филип Карбер

        Карбер, који се више пута састајао у Кијеву са украјинским политичарима и званичницима, често је писао Бридлаву и преносио му различите информације о оружаним снагама „сепаратиста и руској војсци“. У неким случајевима, Бридлав је узимао војне информације са Твитера и других друштвених мрежа.

        Карбер, шеф Фондације Потомак, прошле године се нашао у центру скандала. Он је учествовао на састанаку, током којег су републиканском сенатору из Оклахоме Џејмсу Инхофу (James Inhofe) показали фотографије наводних руских трупа у Украјини, које су затим објављене на неоконзервативном блогу. Снимци су се испоставили лажним, јер су приказивали руске тенкове у Јужној Осетији из времена рата са Грузијом 2008. године.

        Бридлав је одржавао блиске контакте са Карбером и другим званичницима који су делили његове ставове о рату у Украјини.

        „Фил, ми не можемо добити изјаву о избалансиравању руске употребу силе? Како ја могу помоћи?“- написао је генерал у пензији Весли Кларк, проследивши своје поруке и Викторији Нуланд, помоћници државног секретара за питања Европе и Евроазије.

        Он је такође пренео забринутост председника Бугарске да би његова земља могла бити следећа мета руске агресије.

        У другим писмима Кларк преноси захтеве украјинске стране за испоруку одређених врста наоружања. Кларк је саветовао не само да се Украјини доставе радарски системи и друга војна опрема, већ и да се Кијеву понуди ангажовање европских и америчких компанија за односе са јавношћу и управљање кризама: „Њима су потребни прави инструменти за вођење информационог рата“.

        Украјинци су ангажовали неколико компанија у Округу Колумбија за лобирање, као и стручњаке за комуникацију, како би утицали на америчке званичнике. У јуну 2015. године, влада је потписала уговор са APCO Worldwide, лобијем са везама са високим званичницима демократа и републиканаца.

        У писму из електронске поште од фебруара 2015. године Карбер је написао Бридлаву да „Пакистан испод стола нуди Украини 500 лансирних система за TOW-II (преносна верзија) и 8000 ракета TOW-II, додајући да би испорука овог оружја могла почети већ крајем месеца. „У исто време, Пакистан неће обављати испоруке, уколико САД не дају сагласност, штавише, Пакистан чак нећи давати понуду ако унапред не буде сигуран да ће добити сагласност“, - рекао је Карбер.

        Карбер је за The Intercept рекао и да пакистански дил за то није ни одрађен.

        Бридлав се недавно појавио у вестима, објашњавајући како се, по његовом мишљењу, мора разговарати са руском владом ради решавања украјинског конфликта:

        „Мислим да би требало започети значајан дијалог. NATO мора бити довољно јак, како би успоставио равнотежу са војном силом Русије. - Русија разуме силу, снагу и јединство“.

        Еликтронске поруке су објављене од стране DC Leaks, базе података којом управљају тзв. „хактивисти“ који скупљају преписку елите, укључујући политичке странке, водеће политичаре, политичке кампање и војске. Тренутно сајт, између осталог, располаже интерном преписком Хилари Клинтон са Фондацијом за отворено друштво Џорџа Сороша.

        Превео: Срђан Ђорђевић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари