ДНР и ЛНР траже право на војску и економску интеграцију са Русијом и Царинском унијом

ПРЕГОВАРАЧИ ДОЊЕЦКА И ЛУГАНСКА У МИНСКУ ПОСТАВИЛИ УСЛОВЕ ЗА ОСТАЈАЊЕ УНУТАР СПОЉНИХ ГРАНИЦА УКРАЈИНЕ

  • Преговарачи ДНР (Андреј ПУРГИН) и ЛНР (Валериј КАРЈАКИН) у Минск дошли са документом, односно преговарачком позицијом од девет тачака међу којима је и инсистирање на „посебном статусу“ оружаних снага Доњецке и Луганске Републике, државном статусу руског језика  
  • Такође на праву постављања тужилаца и судија, широким правима у спољноекономским односима, то јест - праву ДНР и ЛНР на „продубљену економску интеграцију са Русијом и Царинском унијом“ РФ, Белорусије и Казахстана
  • У документу се наглашава: „Уколико законски акти (који то гарантују) буду донети, а гаранти њихове примене буду Европска унија и Русија, Народне Републике са своје стране гарантују да ће уложити максимум напора за одржавање мира, очување јединственог економског, културног и политичког простора Украјине и целог простора Руско-Украјинске цивилизације“

        У МИНСКУ се састала „контактна група за Украјину“. За истим столом су се нашли представници Кијева, Москве, ОЕБС  и „југоистока Украјине“.

        Доњецку Република представља њен вицепремијер Андреј Пургин, а Луганску Републику преседник парламента Валериј Карјакин. Њих двојица су позвали кијевске власти да признају „посебни статус“ двеју Народних Република Новоросије (ДНР  и ЛНР) и да испуне њихове захтеве, обећавши да ће Доњецк и Луганск „уложити максимум напора за очување јединственог простора Украјине“.

        Контактна група се састала после једномесечне паузе, а у документу са којим је Пургин, у име и ДНР и  ЛНР, допутовао у главни град Белорусије, наглашава се:

         „Равноправни преговори су за Народне Републике једини прихватљив начин решења конфликта и успотављања мира. Председник Украјине, влада и Врховна Рада дужни су да у складу са духом и словом женевских договора донесу законске акте који ће гарантовати да Украјина признаје посебни статус територија које контролишу народне републике“.

        У истом документу, који је преговарачка позиција ДНР и ЛНР, још се наглашава:

         „Уколико такви законски акти буду донети, а гаранти њихове примене буду Европска унија и Русија, Народне Републике са своје стране гарантују да ће уложити максимум напора за одржавање мира, очување јединственог економског, културног и политичког простора Украјине и целог простора Руско-Украјинске цивилизације. Ради прекидања братоубилачког рата и реализације током преговора преузетих обавеза, Народне Републике ће дате гаранције потврђивати доношењем закона, аката и декларација неопходних за испуњење преузетих обавеза“.

        Уочи почетка преговора, Пургин је изјавио: „Дошао сам са предлозима који могу помоћи да се нађу додирне тачке, да се скрати рат и смање жртве. То су почетни предлози за консултациони преговорни процес“.

        Прецизирао је да преговарачака платформа Народних Република садржи девет тачака, али је нагласио: „Ово је сам почетак преговора. Тешко да ће донети било шта велико“.

        Међу тих девет тачака је и инсистирање на „посебном статусу“ оружаних снага Доњецке и Луганске Републике, државном статусуруског језика, праву постављања тужилаца и судија, широким правима у спољноекономским односима, то јест - праву ДНР и ЛНР на „продубљену економску интеграцију са Русијом и Царинском унијом“ РФ, Белорусије и Казахстана.

        Кијевску хунту у Минску представља бивши председник Украјине леонид Кучма, Русију њен амбасадор у Кијеву Михаил Зурабов, а ОЕБС опуномоћеник за Украјину Хајди Талијавини.       

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари