ДИРЕКТОР NSA: „Не могу да заштитим земљу док не будем у свим мрежама“

ПЛАН NSA НАИШАО И НА ОПОЗИЦИЈУ У МИНИСТАРСТВУ ЗА НАЦИОНАЛНУ БЕЗБЕДНОСТ  КАО „ПРЕТЕРАНО МИЛИТАРИСТИЧКИ“

Кит Александер

  • Директор NSA генерал Кит Александер државном врху предложио програма који би био у стању да парира сајбер-нападима и покушајима уништења информационих система великих компанија и крађе комерцијалних тајни       
  • „Њујорк Тајмс“ тврди да је притом признао да је NSA имала у плану да скенира и прати много више од 1,6 одсто светског интернет-промета, колико по признању агенције пролази њеним каналима
  • NYT: „Александеров план… може да постане највећа Сноуденова жртва. Поверење је изгубљено. Ко ће поверовати NSA кад буде изјављивала да само блокира кинеске нападе, а не користи ту исту технологију да чита вашу електронску пошту?“

        УТИЦАЈНИ амерички лист New York Times објавио је да је директор Агенције за националну безбедност (NSA), генерал Кит Александер, недавно предлагао да се направи систем за осујећивање сајбер напада усмерених на објекте инфраструктуре као што су електране, банке и финансијска тржишта у САД.

        Александер је притом државном врху наводно предочио да су подаци које је о размерама америчке електронске шпијунаже разоткрио Едвард Сноуден - угрозили те планове Агенције за националну безбедност. Дакле: амбициозни план проширења електронске контраобавештајне активност.

        New York Times - који се позива на извор у контраобавештајној заједници САД - тврди да је Александер објаснио да би тај систем био у стању да парира покушајима уништења информационих система великих компанија и крађе комерцијалних тајни. Зато је NSA имала у плану да скенира и прати много више од 1,6 одсто светског интернет-промета, колико по признању агенције пролази њеним каналима.

        „Њујорк Тајмс“ тврди да је генерал Александер на једном од саветовања рекао: „Не могу да заштитим земљу док не будем у свим мрежама“.

        NSA већ тестира узорке систем за заштиту производње одбрамбених конгломерата Lockheed Martin, Boeing и Raytheon.

        Међутим, Сноуденова открића су довела у питање поверење јавности у такве програме, пише New York Times.

        „Александеров план… може да постане највећа Сноуденова жртва. Поверење је изгубљено. Ко ће поверовати NSA кад буде изјављивала да само блокира кинеске нападе, а не користи ту исту технологију да чита вашу електронску пошту?“ - рекао је за њујоршке новине високи функционер америчке обавештајне заједнице.

        У скорој будућности не треба очекивати реализацију плана, закључује „Њујорк Тајмс“.

        План NSA је наводно наишао и на унутрашњу опозицију у Министарству за националну безбедност, у којем сматрају да та обавештајна служба предлаже „претерано милитаристички приступ сајбер безбедности“.

        Г. Шимпрага

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари