CZECH FREE PRESS: Русија је последња велика европска земља која не мора да слуша лудаке ЕУ

У ЕВРОПСКИМ МЕДИЈИМА СВЕ ВИШЕ РАЗЛИЧИТИХ ГЛАСОВА

ПОВОДОМ РУСИЈЕ И САНКЦИЈА

  • LES ECHOS: Страни бизнисмени, као и раније, желе да раде са Русијом, без обзира на рат санкцијама и тешкоће у руској привреди. У таквој ситуацији, кинеске технологије ће замењивати западне, пише овај лист. Зато многа предузећа желе да учине све да не изгубе давно стечене привилеговане односе са Русијом
  • DIE WELT: Санкције ЕУ према руским физичким лицима генерално су неефикасне. У банкама Шведске конфисковано је свега 200 евра. У банкама Кипра и Немачке износ је био далеко већи - око 120 хиљада евра. Банкарски кругови Аустрије тврде: реч је о „релативно малим износима“
  • Амерички милијардер Џим РОЏЕРС: Имао сам песимистичан однос према Русији током 47 година. Последњих неколико година Русија се мења, зато се и сам мењам. Инвестиције у промене могу донети много новца
  • PEW RESEARCH: Већина становника Немачке није спремна да се за NATO бори против Русије. Готово 60 одсто је против било каквог учешћа земље на страни NATO у конфликту против Русије

        МИНУЛА недеља обиловала је у западној штампи дисонантним тоновима поводом Русије.

        Али, пре тога су и бизнис са Запада као и неки политичари, на међународном економском  форуму у Санкт Петербургу показали нејединство.

        Једном речју, како пише француски Le Monde: европски фронт према Русији се руши. Бизнис жели сарадњу са Русијом, бизнисмени су се прилагодили ситуацији и научили да заобилазе санкције.

        Бизнисмен Филип Пегорје, шеф Удружења европског бизниса, сматра да је форум - био „одлична прилика да се са руским властима размотри ситуација и каже да смо за њих без обзира на тешкоће и став САД“.

        Страни бизнисмени, као и раније, желе да раде са Русијом, без обзира на рат санкцијама и тешкоће у руској привреди, пише Les Echos.

        У таквој ситуацији, кинеске технологије ће замењивати западне, пише овај лист. Зато многа предузећа желе да учине све да не изгубе давно стечене привилеговане односе са Русијом.

        У Удружењу водећих европских листова (LENA), таквим као што су Welt, Pais, Reppublica, Soir, Tages-Anzeiger и Tribune de Geneve, сматрају да су санкције ЕУ према одређеним физичким лицима генерално неефикасне.

        На основу информација из Шведске, у банкама те земље конфисковано је свега 200 евра. У банкама Кипра и Немачке износ је био далеко већи - око 120 хиљада евра. Део земаља одбио је да Удружењу водећих европских листова достави комплетну информацију, међутим, то су делимично учинили представници банкарских кругова Аустрије и саопштили је реч о „релативно малим износима“, преноси немачки лист Welt.

        Генерално, руско тржиште, по свој прилици инвеститорима „много обећава“, објашњава амерички милијардер Џим Роџерс, у интервјуу који је дао радију Sputnik.

        „Имао сам песимистичан однос према Русији током 47 година. Последњих неколико година Русија се мења, зато се и сам мењам“ - рекао је Роџерс и додао да „инвестиције у промене“ могу донети „много новца“.

        Роџерс је такође изнео позитивне оцене о развојној банци земаља БРИКС.

        „Знате, свет је био у власти Међународног монетарног фонда, Светске банке и других организација које контролише Америка, а кад је само један играч одговоран за све - то је посве бескорисно. Сада нам предстоји конкуренција“ - рекао је Роџерс.

        У разговору са новинарима, Роџерс је критиковао економску политику помоћу које Вашингтон сам доприноси зближавању других земаља, посебно Русије и Кине.

        „Сумњам да ће на крају и Запад прићи Русији, једноставно зато што му то треба. Управо ће овуда пролазити транзитни путеви јер се ту налазе природни ресурси“ - објашњава Роџерс.

        Милијардер је изнео и своје неповерење према пројекту Трансатлантског трговинског и инвестиционог партнерства између ЕУ И САД.

        Чешка штампа је забринута другим проблемом - миграцијом.

        Може да наступи такав дан када ће већина Европе бити принуђена да се спасава од исламских фанатика из својих земаља, када ће горети улице и бити уништавано и кад ће Европа молити ову велику земљу да помогне, пише Czech Free Press и додаје:

        „Русија је последња моћна и велика европска земља која није члан ЕУ и која није у обавези да слуша наређења лудака из Брисела (а који опет слушају налоге безумника из Вашингтона) и која једина има довољно места (ако пожели) да прими много људи, и оно што је најважније, која има довољно велику и моћну армију која је у стању да своје грађане заштити од хаоса“.

        Исти лист изражава наду да ће последњи сценарио бити избегнут ако се број избеглица буде, на неки начин, пажљиво регулисао, или их пошаљу у земљу која је одговорна за уништење њихове државе, тј. у САД.

        Већина становника Немачке није спремна да се за NATO бори против Русије. Тако говоре резултати истраживања које је обавио амерички центар за социолошка истраживања Pew Research. Истраживања су показала да је готово 60 одсто против било каквог учешћа њихове земље у конфликту у случају да дође до конфликта против Русије на страни NATO.

        Показало се таође да су Немци против давања војне помоћи Кијеву. Осим тога, Немачка јаче од свих других земаља ЕУ, не жели да види Украјину у NATO.

        САД су изразиле забринутост резултатима истраживања.

        Генерално, покушаји да се Русија понизи, могу се Западу олупати о главу, јер подржава Украјину чији лидер не испољава никакав ентузијазам да реализује споразуме из Минска. Истовремено, Европљани и Американци заборављају да су управо мировни односи са Русијом неопходни за успешну будућност на европском континенту, сматра The Asian Age.

        „Украјина много зависи од благонаклоног односа Русије, имајући у виду проруско расположење на истоку земље као и њен географски положај. Бесмислено је приморавати Украјину да постане део западних планова“ - каже се у тексту.

        Бивши амерички државни секретар Хенри Кисинџер каже да не треба Украјину гурати на било чију страну, она мора да игра улогу моста између Истока и Запада, пише италијански лист Corriere della Sera.

        Фундаментални дијалог између Русије и САД важан је ради равнотеже у свету и мора не само да буде настављен, већ и проширен.

        „Западне земље морају да признају да је Русија важна за мир на планети, неопходан нам је њен допринос у решавању толико тешких питања као што су регионалне кризе, исламски тероризам, ширење оружја за масовно уништење и прехрамбена безбедност. Међутим, Русија, са своје стране мора да докаже суштину ограничења која карактеришу европски приступ у међународној политици“ - сматра амерички дипломата.

        Разуме се да постоји и алтернативна реалност.

        У интервјуу за шпански El Mundo, бивши председник Украјине Виктор Јушченко износи своју истину да у Украјини нема грађанског рата и да читава Украјина жели да буде део Европе, али „наравно постоје и они који подржавају Путина, обзиром да је Украјина 350 година била руска колонија“.

        Такође бивши лидер „наранџасте револуције“ каже да је Запад издао Украјину, а одговарајући на указивање новинара да Кијев не поштује споразум из Минска и да су Оружане снаге Украјине извршиле ратне злочине, он каже да све треба доказати и не заборавити да постоји „веома моћна пропагандна машинерија Путина“.

        Узгред, и овог пута Јушченко је без доказа изнео податак о стотинама руских тенкова и БТР-а који ратују против цивилног становништва Донбаса.

        Чешки оптимисти из издања Reflex пишу да ће Русија „поново изгубити у дуелу са Западом“.

        Раније је на колена био бачен Совјетски Савез, а сада ће бити и Русија.

        „Без обзира што Путин стално говори колико су моћне руске оружане снаге и шта су у стању да учине, у дуелу са Западом, Русија ће поново изгубити јер није равноправна са Западом ни у економском, ни у научном, ни у технолошком смислу“ - пише овај лист.

        И закључује: Путин је сам, а Запад има NATO, који је данас најјача војна сила на свету.

        Превео Горан Шимпрага

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари