Си цитирао Путину Љермонтова и пожелео да „брод односа“ Кине и РФ плови пуним једрима

НА ОТВАРАЊУ БИЗНИС-ФОРУМА ДЕВЕТОГ САМИТА БРИКС-а ПРЕДЛОЖИО ФОРМАТ „БРИКС-ПЛУС“

Сиамен

* Самит БРИКС ће трајати два дана (4. и 5. септембра), а у њему ће учествовати и високи представници Египта, Мексика, Таџикистана, Тајланда и Гвинеје. Председник Кине је оценио да земље БРИКС треба да јачају свој утицај у свету и шире сфере сарадње

* Претходних деценија се регулисањем процеса у свету бавио колективни Запад унутар којег су се појавиле озбиљне разлике и неслагања. Нарочито између САД и ЕУ. Осим тога, Сједињене Државе су утонуле у унутарполитички обрачун са својим председником (Доналдом Трампом), па им измичу контроли и неки интерни процеси. Такво стање ствари нуди „примамљиву перспективу” и БРИКС-у, иако он никада неће постати структура попут НАФТА или Европске уније

* Може се очекивати да ће самит подржати предлог Москве и Пекинга о „двоструком замрзавању“ као првом кораку ка решавању актуелне „корејске кризе“. Тај предлог подразумева да Пјонгјанг замрзне ракетне и атомске пробе, а да САД и Јужна Кореја ƒ„замрзну” све „провоцирајуће војне активности“

_________________________________________________________________________________

         ПРЕДСЕДНИЦИ Русије и Кине - Владимир Путин и Си Ђинпинг – срели су се уочи отварања самита БРИКС-а у кинеском граду Сиамену.

         Размотрили су реализацију оно што су договорили у јулу, у време посете кинеског лидера Москви.

         „Радује што наша министарства и друге државне институције раде на реализацији договореног и што у томе већ постоје резултати“ – рекао је Си.

         Он је Путину открио да у кругу универзитета у Сиамену постоји споменик великом руском песнику Михаилу Љермонтову. Указао је да се „гледа” са спомеником Конфучију и нагласио:

         „То сведочи да овде веома цене струјање које постоји између култура Русије и Кине“.

         Си је чак поменуо песму Љеромонтова „Једро“ у којој се говори о „упорној борби и чврстој вољи”. У наставку је нагласио:

         „Надам се да ће се наше земље и даље кретати напред и да ће брод наших односа даље пловити под пуним једрима“.

         Путин се захвалио свом домаћину на могућности да посети и обиђе град у којем је Си много година радио.

         „Сиамен прелепо изгледа и оставља утисак цватућег града. То је резултат и Ваших напора“ – истакао је председник РФ.       

         Пожелео је Сију успех са самитом БРИКС, додавши да ће он и Русија учинти све што је до њих да протекне на највишем нивоу.

         Си је уочи сусрета са Путином, на бизнис-форуму самита - открио да ће Кина иницирати формат „БРИКС Плус“ који би могао да се претвори у широку и отворену мрежу партнера из круга земаља у развоју које имају интерес за сарадњу и „механизам дијалога с њима“.

         Председник Кине је оценио да земље БРИКС треба да јачају свој утицај у свету и шире сфере сарадње.

         Самит БРИКС ће трајати два дана (4. и 5. септембра), а у њему ће учествовати и високи представници Египта, Мексика, Таџикистана, Тајланда и Гвинеје.

         Претходних деценија се регулисањем процеса у свету бавио колективни Запад унутар којег су се појавиле озбиљне разлике и неслагања. Нарочито између САД и ЕУ.

         Осим тога, Сједињене Државе су утонуле у унутарполитички обрачун са својим председником (Доналдом Трампом), па им измичу контроли и неки интерни процеси.

         Такво стање ствари нуди „примамљиву перспективу” и БРИКС-у, иако он никада неће постати структура попут НАФТА или Европске уније.

         Између осталог и зато што унутар БРИКС постоје и озбиљне разлике. Примера ради: Москва и Пекинг су против реформисања УН, нарочито Савета безбедности УН, а Индија, Јужна Африка и Бразил такве иницијативе подржавају.

         Поврх свега, Индија и Кина имају и територијалне спорове и због платоа Доклам налазе се на ивици ограниченог рата.

         Упркос свему, БРИКС је главни претендент на улогу алтернативног цетра управљања светским процесима. А обједињује их и то што располажу пуним суверенитетом и имају намеру да га сачувају.

         Може се очекивати да ће самит подржати предлог Москве и Пекинга о „двоструком замрзавању“ као првом кораку ка решавању актуелне „корејске кризе“.

         Тај предлог подразумева да Пјонгјанг замрзне ракетне и атомске пробе, а да САД и Јужна Кореја „замрзну” све „провоцирајуће војне активности“.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари