Чешки Сенат одлучује да ли ће Вацлав Клаус одговарати за велеиздају

ОПОЗИЦИОНА ЛЕВИЦА ОДЛАЗЕЋЕГ ШЕФА ДРЖАВЕ СУМЊИЧИ

ЗА НАВОДНО СИСТЕМАТСКО КРШЕЊЕ УСТАВНИХ НАДЛЕЖНОСТИ

Вацлав Клаус

  • Казна за велеиздају може бити одузимање мандата, а такође и права да икада више буде изабран за шефа државе

         СЕНАТ чешког парламента одлучује данас да ли ће оптужити пред националним Уставним судом одлазећег председника Вацлава Клауса за велеиздају. Због наводног систематског кршења уставних надлежности шефа државе и новогодишње амнестије којом је прекинуо суђења некима од највећих корупционаша, утајивача пореза и превaраната међу чешким тајкунима.

         Предлог да се Клаус изведе пред суд за велеиздају, коју по чешким законима - за разлику од издаје земље - може да почини само шеф државе, поднела је група од 28 сенатора претежно из редова опозиционе левице.

         Клауса пред суд за велеиздају, као првог председника Чешке у историји који би одговарао за тај злочин, предлагачи желе да поставе због поменутог систематског кршења уставних надлежности шефа државе.

         Амнестија, због које је Клаусова популарност међу Чесима спала са 70 на 26 одсто пошто је виде као поклон председника пријатељима у бизнису, само је једна од ставки у тужби.

         Клаусу за грех узимају и то што није потписао споразум о европском стабилизационом механизму за евро, иако су сагласност дала оба дома парламента, те председник није имао право да потпис одбије.

         Читаву годину дана Клаус није предложио ниједног од судија Уставног суда и лако може да се деси да тај суд буде током пролећа паралисан, без довољног броја судија.

         Председник горњег дома парламента, сенатор Милан Штех, процењује да су шансе да Сенат данас у расправи иза затворених врата пошаље одлазећег председника пред суд за велеиздају 50:50.

         Један од иницијатора тужбе, најпопуларнији чешки политичар, сенатор из редова социјалдемократа Јиржи Динстбир млађи оштро је одбио тврдње владајуће деснице да опозиција само жели да се обрачуна са Клаусом како не би могао да се даље ангажује у политици кад му за четири дана истекне последњи председнички мандат.

         Казна за велеиздају је између осталог и то да се председнику одузима мандат, а такође и право да икада буде изабран за шефа државе.

         Динстбир инсистира на томе да тужба има смисла и сада, на крају Клаусовог мандата како би се убудуће прецизније дефинисале надлежности шефа државе.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари