Британска инвазија на приватност

СВЕ СЕ, СВАКАКО, МАСКИРА ПОТРЕБОМ ДА СЕ ИДЕНТИФИКУЈУ

ТЕРОРИСТИ И СПРЕЧЕ ТЕШКА КРИВИЧНА ДЕЛА

Сцена из филма „1984.”, снимљеног по истоменој књизи Џорџа Орвела

  • Агенција за надзор и прислушкивање GCHQ на прагу је добијања законских овлашћења за снимање и архивирање свих мејлова, као и садржаја свих социјалних мрежа и скајпа

        Пише: Наташа Букоња

        ВЕЛИКА Британија, која је једна од оних држава које радо деле лекције о слободи говора и људским правима, тешко је пала на испиту у сопственом дворишту.

        Агенција за надзор и прислушкивање GCHQ је на прагу да добије законска овлашћења за снимање и архивирање свих мејлова, као и садржаја свих социјалних мрежа и скајпа.

        Сличан закон је одбачен у парламенту 2006. када су га лабуристи први пут предложили и када је, тадашњи министар унутрашњих послова, Дејвид Дејвис, оценио да би то било „беспотребно отварање могућности да се шпијунирају обични грађани“.

        Ако овај закон буде усвојен, полиција и службе безбедности моћи ће да имају увид у то ко, са ким, колико често и о чему разговара и то без судског налога.

        План, који је Министарство унутрашњих послова потврдило, овластио је GCHQ центар у Четнаму да надзире, снима и архивира преписку и комуникације корисника интернета.

        Очекивано, министри овакав потез образлажу потребом да се идентификују терористи и спрече тешка кривична дела, а таква инвазија на приватност, поново се „маскира“ оправдањем да су у питању мере које су у интересу јавне безбедности.

        Организација за борбу против кршења људских права изјавила је: „Невероватно је да желе увид у све што радимо и говоримо на интернету а у исто време избегавају јавну дискусију о том питању.“

        Велики брат не губи време, а ни прилику да својим активностима обезбеди законски оквир и покриће.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари