БРИСЕЛ: Неће бити уведене мере граничне контроле унутар Шенгенске зоне

МЕРКЕЛОВА И ОЛАНД ЗА ЗАЈЕДНИЧКИ ЕВРОПСКИ СИСТЕМ ОДОБРАВАЊА АЗИЛА
  • Немачка канцеларка најавила да ће током ове године бити отворени центри за регистрацију избеглица

        ФРАНЦУСКИ председник Франсоа Оланд и немачка канцеларка Ангела Меркел затражили су вечерас у Берлину „заједнички одговор“ Европе која се суочава с избегличком кризом.

        „Требало би да успоставимо јединствен систем за право на азил“, рекао је Оланд новинарима и додао да је у питању „ванредна ситуација (са избеглицама) која ће трајати“.

        Меркел је на истој конференцији за новинаре рекла да у ЕУ важи исто право за добијање азила и додала да све земље чланице треба „што је пре могуће“ да примене ту меру.

        Према њеним речима, требало би још ове године да се отворе центри за регистрацију избеглица.

        Оланд, који је истакао солидарност између Француске и Немачке, рекао да је да неопходна правилна расподела избеглица које траже азил у ЕУ.

        Европска унија неће уводити граничну контролу између земаља чланица Шенгенске зоне, те остаје на снази право на путовање без пасоша, упркос великим притисцима да се уведе контрола на унутрашњим границама због великог прилива миграната у ЕУ.

        Шенгенски споразум омогућава путовање без контроле између 22 државе чланице ЕУ, као и Исланда, Лихтенштајна, Норвешке и Швајцарске.

        Портпарол Европске комисије (ЕК) Кристијан Виганд изјавио је да се о Шенгену „не може преговарати и да Комисија нема намеру да га мења“.

        Он је додао да правила Шенгенског споразума дозвољавају да полиција појача мере безбедности све док те акције не буду замена за граничну контролу. Државе такође могу да привремено затворе своје границе у изузетним околностима.

        Међународни возови у Европи, за разлику од аеродрома, немају рутинску контролу идентитета путника и пртљага, осим воза Евростар који повезује европски континент с Великом Британијом, која није чланица Шенгена.

        Белгијски премијер Шарл Мишел рекао је током викенда да ће правила Шенгена можда морати да се преиспитају уколико полиција не буде могла да обезбеди довољну сигурност путницима.

        ЕК је успоставила 2012. године радну групу за безбедност железница, али није постигла напредак због недостатка интереса међу чланицама.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари