Бела кућа сакрила учешће филијале Ал Каиде у убиству Стивенса?

ШЕФ ЦИА У ЛИБИЈИ ДАН ПОСЛЕ ДРАМЕ У БЕНГАЗИЈУ ДА КРИВИЦА

НИЈЕ НА УЧЕСНИЦИМА ПРОТЕСТА ПРОТИВ ФИЛМА „НЕВИНОСТ МУСЛИМАНА“

        ШЕФ канцеларије ЦИА у Либији је у року од 24 часа после напада на амерички конзулат у Бенгазију известио Вашингтон да су за њега одговорни екстремисти а не учесници протеста због антиисламског филма снимљеног у САД.

       Влада САД јавно је, упркос томе, тврдила да је за напад у коме су убијени амерички амбасадор Крис Стивенс и још три Американца одговорна руља која је око 11. годишњице терористичких напада на САД протестовала у муслиманском свету.

       Одбори Конгреса САД за питања безбедности сада траже документа која би показала шта су шпијунске агенције знале и када - пре, за време и после напада.

       Уобичајено је да се информације прво прослеђују аналитичарима у главном штабу ЦИА, где се упоређују са другим информацијама добијеним прислушкивањем и сателитиским снимцима. Тек тада се прослеђују Белој кући и касније Конгресу, што може да траје сатима али и данима, уколико потичу искључиво из једног или два извора који могу или не морају бити поуздани.

       Бела кућа сада тврди да је напад вероватно извела терористичка организација повезана са Ал Каидом и да није имао везе са протестима везаним за антиисламистички филм.

       Званичници Конгреса рекли су да очекују да ће до краја ове недеље добити документа на основу којих ће моћи да саставе временски редослед онога што су о нападу знале обавештајне службе и да те инфорамције упореде са оним што је Бела Кућа говорила јавности.

       Двојица америчких званичника рекла су да је шеф канцеларије ЦИА у Либији сакупио извештаје сведока у року од 24 сата по нападу на конзулат, који указују на одговорност екстремиста.

       Извештај је саставио 12. септембра и послао га обавештајним службама у Вашингтону следећег дана.

       Ипак, у суботу те недеље, у кратким извјештајима које је ЦИА поднела Конгресу стајало је да су „демонстрације у Бенгазију биле спонтано инспирисане протестима испред амбасаде САД у Каиру и претвориле се у директни напад“.

       У њима је даље наведено да „има назнака да су екстремисти учествовали у насилним демонстрацијама“ али нису помињани искази сведока који су искључиво кривили екстремисте.

       Обавештајне службе саопштиле су да је, у том случају, до кашњења дошло делимично због времена које је било потребно да се анализирају различити, међусобно супротстављени извештаји.

       Један званичник, који је тражио да остане анониман, објаснио је да је „било јасно да се те вечери састала група људи“ у Бенгазију, али да је прво питање које се тада постављало било - да ли су „екстремисти преузели гомилу или су они били гомила“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари