Атлантски савет САД сугерише Белој кући „историјско приближавање са Србијом“ и војно запоседање Балкана

У ВАШИНГТОНУ ПРЕДСТАВИО ИЗВЕШТАЈ „БАЛКАН НАПРЕД - НОВА АМЕРИЧКА СТРАТЕГИЈА ЗА РЕГИОН“

  • У извештају се наглашава да Београд може и треба да буде близак партнер и савезник САД у региону, али да то може постати само ако почне суштински да се дистанцира од Русије. Још се указује да то није тривијално питање за српско руководство, али и да не треба да буде нешто око чега ће ЕУ и САД правити компромисе
  • ФАКТИ: У извештају Атлантског савета САД се предлаже и „обнављање репутације САД као искреног преговарача“. Не крије се да ће се Атина и Скопље користити за придруживање ЕУ у „подстицању Београда и Приштине да дијалог приведу крају“. Ово може значити само једно: „искрени посредници“ би да њихови вазали Шиптари задрже све што су им Вашингтон и NATO отели од Србије. Све у свему: амерички вук нема намеру чак ни длаку да мења…

        АТЛАНТСКИ савет САД објавио је данас извештај „Балкан напред - нова америчка стратегија за регион“, у којем се предлаже успостављање сталног америчког војног присуства у Југоисточној Европи и залагање за „историјско приближавање“ са Србијом.

        У извештају института из Вашингтона се такође предлаже обнављање репутације САД као „искреног посредника“, као и ослањање на предузетнике и младе у региону.

        Успостављање сталног америчког војног присуства показало би да су САД трајно опредељене за безбедност региона и дугорочно учврстило способност САД да утичу на развој догађаја, наводи се у извештају.

        Када је реч о историјском приближавању са Србијом, строго узевши, то није нов приступ већ снажнији покушај у светлу обновљеног ангажовања у региону, наводи Атлантски савет.

        Београд може и треба да буде близак партнер и савезник у региону, али то може постати само ако почне суштински да се дистанцира од Русије, наводи се у извештају и додаје да то није тривијално питање за српско руководство, али да не треба да буде ни нешто око чега ће ЕУ и САД правити компромисе.

        У извештају се предлаже и обнављање репутације САД као искреног преговарача.

        Окретање главе од пузећег ауторитаризма лидера у региону вредело је, чини се, на кратак рок, наводи се у извештају и додаје да слепо опредељивање за стабилност на уштрб напретка у демократском развоју практично гарантује опстанак патологија које муче регион.

        Приступање Црне Горе NATO прилика је да се партнеру који се рађа помогне да испуни обећања о истинским демократским реформама. Успех европски оријентисаних реформатора у Македонији друга је прилика. САД треба да наставе да предузимају напоре да припреме Атину и Скопље да постану савезници у будућности и да се придруже ЕУ у подстицању Београда и Приштине да дијалог приведу крају. У извештају се наводи да јачање војног присуства САД у региону, приближавање САД и Србије и обнављање репутације САД неће помоћи ако се дугорочно не реше економски проблеми младих.

        САД морају заједно с европским партнерима створити економске могућности за људе у региону који нису део политичких структура, наводи Атлантски савез.

        У извештају се наводи да треба помоћи инфраструктурне пројекте за међусобно повезивање земаља региона и за повезивање с Европом, смањити препреке регионалној трговини и подстаћи инвестиције у дигиталној области и у нову генерацију предузетника што би могло да отвори потенцијале, као и да донесе смисао припадности свету.

        Бета

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари