Apple, Samsung и Sony оптужени да масно зарађују на експлоатацији деце по рудницима

САМО НА ЈУГУ КОНГА ПОД ЗЕМЉОМ 40.000 ДЕЦЕ – КОПАЈУ КОБАЛТ, КОЛУМБИТ И ТАНТАЛИТ

  • Деца копају минерале без којих нема „паметних телефона”, а истраживач Amnesty International Марк ДАМЕТ упозорава: Шљаштеће витрине продавница и реклама за најмодерније технологије налазе се с друге стране мрачне стварности у рудницима, где деца вуку џакове с рудом, копају пијуцима руду у тесним јамама
  • Извршни директор Africa Resources Watch Емануел УМПУЛА:  Време је да велики бизнис преузме на себе бар део одговорности за то у каквим условима се експлоатишу сировине за њихову суперпрофитабину производњу. Компаније, чији збирни годишњи профит износи 125 милијарди долара, не могу озбиљно да тврде да нису у стању да провере одакле долазе сировине које користе

         ОРГАНИЗАЦИЈА за заштиту људских права Amnesty International оптужила је неколико водећих светских компанија, укључујући Apple, Samsung и Sony, за куповине минерала које су у Демократској Републици Конго ископавала деца.

         Из њеног извештаја произлази да у рудницима у ДРК раде и деца тек нешто старија од седам година која ископавају минерале потребне за производњу литијум-јонских батерија.

         Ради се пре свега о кобалту, чије резерве у Конгу чине око половине светских. Компаније које купују минерале званично осуђују дечији рад, наводи се у извештају, али сведочења очевидаца указују на супротно.

         Amnesty International, ослањајући се на сведочења младих рудара и стручњака у тој области, тврди да је такав рад везан за стални и озбиљан ризик по здравље.

         У рудницима је висока стопа смртности услед несрећних случајева и непоштовања норми заштите на раду. Конкретно, према прикупљеним доказима, само у периоду од септембра 2014. до децембра 2015. године у рудницима у Конгу погинуло је више од 80 људи.

         „Био сам под земљом у сменама по 24 сата - наводи се у извештају исказ 14-годишњег сирочета Пола, који је почео да ради у руднику са 12 година. - Долазио сам ујутро и одлазио кући ујутро следећег дана. Моја маћеха је хтела да ме да у школу, али је очух био против и терао ме да радим у руднику”.

         Према подацима УНИЦЕФ-а, само на југу Конга се за рударске послове користи се најмање 40 хиљада деце.

         Apple и друге велике компаније званично негирају набавку сировина добијених на тај начин.

         Организација за заштиту људских права Africa Resources Watch, која је вршила истраживање заједно са Amnesty International, сматра да је „главни парадокс наше дигиталне ере то што неке од најбогатијих и најнапреднијих компанија на свету могу да продају најсавременије уређаје, а да нико од њих не тражи извештај где су набавили сировине”.

         „У условима глобализације, потрошачи не знају ништа о условима рада у руднику, у погону за склапање, на покретној траци - каже извршни директор Africa Resources Watch Емануел Умпула. - Купци на велико набављају кобалт у рудницима, не оптерећујући се питањима како и где је ископан”.

         Ситуација у рудницима је „један од најгорих облика експлоатисања дечијег рада”, сматра истраживач Amnesty International Марк Дамет.

         „Шљаштеће витрине продавница и реклама за најмодерније технологије налазе се с друге стране мрачне стварности у рудницима, где деца вуку џакове с рудом, копају пијуцима руду у тесним јамама” - истиче он.

         „Милиони људи уживају у достигнућима најновијих технологија, не размишљајући по коју цену се производе електронски уређаји. Време је да велики бизнис преузме на себе бар део одговорности за то у каквим условима се експлоатишу сировине за њихову суперпрофитабину производњу. Компаније, чији збирни годишњи профит износи 125 милијарди долара, не могу озбиљно да тврде да нису у стању да провере одакле долазе сировине које користе” - нагласио је Умпула.

         Поред кобалта, у Конгу се експлоатишу и колумбит и танталит, без којих је немогућа производња паметних телефона.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари