Американци желе да створе марионетску државу на територији Сирије

ЗАСАД МОСКВИ ОПРЕЗНО НУДЕ ПОДЕЛУ СИРИЈЕ НА ЗОНЕ АМЕИРЧКОГ И РУСКОГ УТИЦАЈА

  • Геополитички експерт Аждар КУРТОВ: Појам „зона утицаја“ се може тумачити на различите начине. То може бити привремена појава, у периоду ликвидирања терористичких организација. И тада ће Американци морати да у зони која ће бити под њиховом одговорношћу ликвидирају све екстремистичке структуре без учешћа у тим операцијама руских, иранских или неких других оружаних снага
  • Али, таква територија у будућности може да се трансформише у било шта. Може у посебну државу, одвојену од остатка Сирије. То је технички веома једноставно извести: одржавају се псеудоизбори, проглашава се независност, формира се некаква влада коју признају Американци. Могућа је и варијанта са стварањем зона утицаја просто ради трговине у преговорима, како би САД могле да ојачају своје позиције

         СТЕЈТ департмент САД предложио је да се Сирија подели на зоне америчке и руске одговорности, да се ниједна од страна не меша у послове друге. Руска федерална информативна агенција ФАН истражила је до чега може да доведе таква иницијатива.

         САД настављају да се противе процесу преласка сиријске територије под контролу легално изабраних власти. Оне настављају да стављају улог на опозицију, додуше не тако активно као раније. Истовремено, САД испробавају и друге начине остваривања политичког утицаја. Један од њих је варијанта коју је предложио државни секретар Џон Кери: „Ми смо предложили да се повуче линија, апсолутна линија — ви не идете овамо, ми не идемо тамо, а све што се налази између ће бити фер-плеј“.

         Већ сама формулација тог предлога мирише на превару, јер ако су, рецимо, окупационе зоне у послератној Немачкој настале услед офанзиве савезника с различитих страна, давање дела сиријске територије Американцима тек тако делује чудно.

         Министар спољних послова РФ Сергеј Лавров изразио је скепсу према тој иницијативи, изјавивши да сада није време за дељење земље, већ да се дотуку терористи. Уосталом, није искључено да је Вашингтон на тако упрошћен начин формулисао неки још конкретнији предлог.

         ФАН је замолио за коментар о тој идеји уредника часописа РИСИ „Проблеми националне стратегије“ Аждара Куртова.

  • Какво је Ваше мишљење, шта Американци желе да постигну поделом Сирије на зоне утицаја?

         – Мислим да се иза америчких предлога крије нешто озбиљније од простог тактичког потеза у контексту мировних преговора о Сирији који се воде. Појам „зона утицаја“ се може тумачити на различите начине. То може бити привремена појава, у периоду ликвидирања терористичких организација. И тада ће Американци морати да у зони која ће бити под њиховом одговорношћу ликвидирају све екстремистичке структуре без учешћа у тим операцијама руских, иранских или неких других оружаних снага.

         То је једна варијанта. О њој се може дискутовати, и одређено кретање у том правцу може имати смисла. Али, Американци, највероватније, немају то у виду. Они желе да имају потпуно одрешене руке на територији коју мераче. Таква зона утицаја им је потребна, као прво, да се тамо не би мешали други геополитички актери, укључујући самог Башара Асада. Наравно, они могу да говоре свакакве лепе речи о томе шта намеравају тамо да раде — да заведу ред итд. Али, све су то празне речи.

          Други моменат — таква територија у будућности може да се трансформише у било шта. Може у посебну државу, одвојену од остатка Сирије. То је технички веома једноставно извести: одржавају се псеудоизбори, проглашава се независност, формира се некаква влада коју признају Американци. Могућа је варијанта са стварањем те зоне утицаја просто ради трговине у преговорима, како би САД могле да повећају своје ресурсе и могућности и ојачају своје позиције.

  • Шта је Русији чинити у таквој ситуацији?

         – Та варијанта не делује прихватљиво за Русију, као и, што је нормално, за владу Сирије, која је заинтересована за јединство земље. Зато она тако оштро реагује и на покушаје Турске да створи некакву тампон зону на граници, чак и на предлог давања одређене аутономије, који износе Курди. То је разуман и апсолутно разумљив став, тако би поступила свака влада на месту сиријске.

         Руско руководство, по мом мишљењу, треба да заузме став дипломатског чекања. Треба увијено одговорити на те предлоге и за сада их проучавати, покушавати схватити шта се крије између редова. А касније већ донети неку одлуку. Али, највероватније, та одлука ће бити негативна, зато што о питању постојања било каквих зона утицаја треба да одлучује сиријски народ, како је више пута истицало руско руководство.

  • Будући да САД већ имају велику зону утицаја у Ираку, можда би требало да се ограниче на ту земљу и не гурају се у Сирију?

         – Мислим да је за Вашингтон таква логика неприхватљива. Они покушавају да пруже своје руке колико могу да их испруже. Зато и у Ираку раде оно што сматрају да је потребно, зато ни од Сирије неће одустати тек тако. То би био веома велики пораз у геополитичком смислу, а и у смислу имиџа такође. Они се дефинитивно неће одлучити на то у време предизборне кампање. Управо обрнуто, они износе такве иницијативе да би утицали на изборну кампању у својој земљи, ту није ствар само која се тиче Блиског Истока. Повлачење пред Руском Федерацијом они сматрају неприхватљивим — напротив, њихова политика постаје све агресивнија.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари