Американци желе да 3000 „Хилариних терориста” преселе у Румунију

ИРАНСКИ БОЈОВНИЦИ ИЗ „МУЏАХЕДИН Е ХАЛК” БИЛИ ПОТЧИЊЕНИ И ХУСЕИНУ, И САД, И МОСАДУ

  • МЕК је водио оружану борбу против иранског режима. На душама његових припадника је око 50 хиљада живота, а Израел је његове чланове користио за убиства иранских научника нуклеарних физичара
  • Након што су се преселили у Ирак 1986. године, Садам Хусеин је чланове ове организације активно користио током иранско-ирачког рата као и за гушење курдског сепаратистичког покрета
  • Након 2003. - када је америчка армија ушла у Ирак - групација је прешла под контролу САД. Бушова администрација тајно одводила чланове МЕК у САД на војну обуку, укључујући и обуку за радио-извиђање и скривену шпијунажу

         ТОКОМ последњих две године САД уз подршку УН узалудно покушавају да из Ирака преселе бившу терористичку Организацију муџахедина иранског народа (МЕК, Муџахедин е Халк).

         Ирански муџахедини су формално скинути са списка екстремистичких организација пре годину дана уз активно учешће званичног Вашингтона.

         Као перспективно место где би Сједињене Државе могле да преселе око 3000 бивших бојовника разматра се територија Румуније. Сасвим конкретно: град Крајова који се налази недалеко од границе са Бугарском.

         Бивши високи функционер „Муџахедин е Халка”, Масуд Ходабандех, изјавио је да се њиховој судбини расправљало током сусрета америчког државног секретара Џона Керија и министра иностраних послова Румуније Титуса Корлецјана у Бриселу.

         Почетком прошле године Албанија и Немачка су изјавиле да су спремне да приме неколико стотина од 3000 бојовника. Међутим, МЕК инсистира да читава група буде компактно пресељена на једно место.

         Али, владе ових у Берлину и Тирани нису на то пристале.

         МЕК се и дан данас и у Ираку и Ирану сматра терористичком групацијом. Шиитска влада Ирака, која је на власти од америчке инвазије на Ирак 2003. године, има непријатељски однос према члановима Муџахедин е Халк и инсистира да их земље које им пружају помоћ преселе на своју територију.

         Тренутно бојовници из МЕК-а живе на територији бивше америчке војне базе недалеко од Багдада, а у последњих неколико месеци њихов логор је неколико пута био изложен ракетним нападима (последњи се догодио 27. децембра 2013. године).

         Борци Муџахедин е Халк за ове нападе криве власти Ирака, које пак негирају своју умешаност.

         Шта је то Муџахедин е Халк?

         МЕК је водио оружану борбу против иранског режима. На душама његових припадника је око 50 хиљада живота.

         Након што су се преселили у Ирак 1986.године, Садам Хусеин је чланове ове организације активно користио током иранско-ирачког рата као и за гушење курдског сепаратистичког покрета.

         Од почетка сукоба САД и Садама Хусеина, организација пада у сферу интереса америчке владе. Стејт департмент је 1994. године упутио Конгресу документ са доказима на више од 4о страна да је МЕК - терористичка организација. Због тога је ова групација 1997. године била стављена на списак терористичких организација америчког Стејт департмента. У извештају је поред осталог било истакнуто: „Није случајно што је једина влада у свету која подржава Моџахедин е Халк, политички и финансијски, управо тоталитарни режим Садама Хусеина”.

         Након 2003. године када је америчка армија ушла у Ирак, групација је прешла под контролу САД. МЕК је активно лобирао да буде скинут са списка терористичких организација, док је Америка чланове ове организације користила за тајне диверзије против Ирана.

         Испоставило се да је Бушова администрација тајно одводила чланове МЕК у САД на војну обуку, укључујући и обуку у радио извиђању и другим навикама скривене шпијунаже. Претпоставља се да је овај програм био завршен пре ступања Обаме на дужност председника САД.

         По свему судећи, МЕК је била потчињена и Мосаду који ју је користио за убиства иранских научника нуклеарних физичара.

         Писац и оснивач популарног портала Antiwar Џастин Рајмонд лаке руке је написао да је ова групација позната као „Хиларини терористи”.

         Тако да се Муџахедин е Халк тешко може назвати мирољубивом организацијом.

         Пре могу бити сврстани раме уз раме са Талибанима, Ал Каидом и Џебхат ан Нусром који су такође користили скривену подршку САД све док им нису измакли контроли.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари