Амерички кардинал Тимоти Долан: Није папа Франциско тако лош као што изгледа

НЕКЕ НА ЗАПАДУ ПЛАШЕ ЊЕГОВА КРИТИКА КАПИТАЛИЗМА И ГОВОР

О ПРОРОЧКОЈ УЛОЗИ СИНДИКАТА

Франциско на скупу Конфедерације синдиката Италије

  • Поглавар Католичке цркве изнео концепцију капитализма супротну виђењу потпредседника САД Мајка Пенса. На скупу италијанских синдиката рекао је и ово: „Незапослени човек је непотпун. Човек постаје човек када себе открива у другим људима и друштвеном животу и када има успеха на послу“
  • „Капитализам у наше време више не схвата значај синдиката. Зато што је заборавио социјалну природу економије и бизниса“
  • „Постоји и опасност да синдикати у најразвијенијим капиталистичким друштвима изгубе свој „пророчки карактер и да сами постану слични институцијама које треба да критикују“

Пише: Елена ХАНЕНКОВА

        ПОТПРЕДСЕДНИК Сједињених Држава - Мајк Пенс - недавно је, на једном окупљању хришћанске евангелистичке групе високо оценио „слободно тржиште“ и „личну одговорност“.

        Притом је капитализам назвао и идеалним системом здравствене заштите.

        Убрзо потом, папа Франциско наступио је са потпуно супротне позиције.

        Он је у Ватикану - на скупу који је организовала Конфедерација синдиката Италије представио алтернативну концепцију слободног тржишта. Јер, позвао на „грађанску љубав“ на послу и говорио о хармоничној се човек осећа као део целине.

        У наставку тог свог наступа, поглавар Католичке цркве је указао:

        „Незапослени човек је непотпун. Човек постаје човек када себе открива у другим људима и друштвеном животу и када има успеха на послу“.

        Папа је говорио и о „новом социјалном пакту за рад“ који би омогућио старијим радницима да одлазе у пензију а да на њихова места долазе млади. Ово не изненађује је је незапосленост међу младима посебни проблем Италије.

        Франциско је истом приликом похвалио синдикате и назвао их „пророчанским“ организацијама преко којих до гласа долазе они који га иначе немају.

        У том контексту је навео да синдикати осуђују оне који - као у књизи пророка Амоса - продају сиротињу за пар сандала и раскринкавају моћнике који газе права најрањивијих радника.

Амерички кардинал Тимоти Долан

        Папа је упозорио да постоји опасност да синдикати у најразвијенијим капиталистичким друштвима изгубе свој „пророчки карактер и да сами постану слични институцијама које треба да критикују“.

        Франциско је критиковао и идеју чисто „тржишне економије“. Притом је похвалио „социјалну тржишну економију, која би уравнотежила и повезала циљеве бизниса са бригом о онима који су изван индустрије јер не могу да раде због физичке немоћи, а и оних који, попут имиграната, немају право на рад“.

        Папа је још једном ударио по ономе што је Пенс хвалио, оценивши:

        „Капитализам у наше време више не схвата значај синдиката. Зато што је заборавио социјалну природу економије и бизниса“.

        Франциско наступа као непопустљиви критичар капитализма, који разголићује његове најгоре стране.

        Он је у априлу више пута указивао на важност социјалне правде:

        „Како би било добро кад се солидарност, та лепа и понекад неудобна реч не би сводила на социјалну сферу и рад, већ обухватала и политичку, и економску, и научну сферу, као и саме односе међу људима, народима и земљама“.

        Како је проценио амерички лист Vox, Франциско настоји да повеже католичко богословље са економском перспективом.

        Међутим, његова критика капитализма већ изазива спорове унутар католицизма. То је почело и пре него је главни капиталиста, бизнисмен Доналд Трамп, био изабран за председника САД.

        Амерички кардинал Тимоти Долан одбацио је - у интервјуу The Wall Street Journal - подозрења да би Франциско могао да представља претњу за капитализам:

        „Одустајање од економске слободе у корист државне контроле не може бити одговор на проблеме слободног тржишта. Црква је доследно одбацивала принуђујуће системе социјализма и колективизма јер нарушавају права човека на економску слободу и приватну својину. Не бојте се зато папиних политичких аспирација. Није он тако лош као што изгледа“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари