Амерички државни дуг премашио бруто-производ САД и угрожава опстанак земље

ЗВАНИЧНО СЕ ПРИБЛИЖАВА 20 БИЛИОНА ДОЛАРА, ПА ЧАК

И АМЕРИЧКЕ БЕБЕ ДУГУЈУ ПО 7.000 ДОЛАРА

  • Еминентни професор Бостонског универзитета Лоренс Котликоф сматра да је реални дефицит америчког буџета тренутно раван невероватној цифри од 200 билиона долара
  • Стручњаци тврде да ће садашњи дуг САД пасти на следеће две, па чак и три генерације. Међутим, ствар није само у цифрама, ма како биле импресивне. Поставља се питање будућности америчке државе

Пише: Валентин ЗОРИН

        МИНИСТАРСТВО финансија САД званично је објавило да државни дуг земље износи 19 билиона долара и да ће у наредних неколико месеци, према проценама стручњака, порасти још за билион, и тако премашити 20 билиона долара.

        Ове цифре је тешко чак и замислити. У сваком случају, ја не могу представити себи изглед тих 19-20 билиона долара. Ништа слично се није десило у историји америчке државе.

        У центру Њујорка - на Тајмс скверу - постављен је велики екран на којем се, једна за другом, појављују цифре државног дуга. Када сам пре петнаест година пришао том екрану, на њему је писало 4,5 билиона долара.

        Нагли раст националног дуга почео је након доласка на власт републиканске администрације Буш-Чејни, која је жестоко форсирала трку у наоружању, стављајући на располагање Пентагону стотине милијарди долара. Као резултат тога, када је Барак Обама преузео функцију од Буша-млађег, национални дуг је већ износио 13 билиона долара.

        Једно од главних Обаминих предизборних обећања било је смањење војних расхода и умањење јавног дуга. О томе како је испуњено то обећање, најбоље говори недавно усвојени рекордни војни буџет, који премашује војне расходе САД од прошле и од претпрошле године, и износи 613 милијарди долара. Управо је то - узрок практично неконтролисаног раста јавног дуга који премашује цео бруто домаћи производ земље, који данас износи 17 билиона долара.

        Међутим, то није све. Ових 19 билиона је тек званично призната цифра државног дуга. Озбиљни стручњаци, међу којима и еминентни професор Бостонског универзитета Лоренс Котликоф, сматрају да је реални дефицит америчког буџета тренутно раван невероватној цифри од 200 билиона долара.

        Садашњег председника САД ова информација је морала озбиљно да забрине. Зато је, пре две године, Обама предложио план драстичне штедње који је укључивао и отказивање значајних пореских олакшица за корпорације и власнике крупног капитала које је увела Бушова администрација.

        На томе се и завршило. Конгрес, контролисан од стране републиканаца, остао је непоколебљив. Обама је наговарао, убеђивао, чак претио, али ништа није помогло. Онда је председник предузео крајње мере, намећући закон о аутоматском смањењу дефицита државног буџета, тзв. секвестар, смањујући буџетске расходе за билион две стотине милијарди долара.

        Међутим, како се каже, „музика је кратко трајала“. Одвојити власнике војно-индустријских корпорација од њихових незаслужених профита - у данашњој Америци је немогућа мисија.

        Од билионског секвестра ускоро није остало ништа. Штавише, сам Обама предлаже нови рекордни војни буџет, а Систем федералних резерви штампа све нове и нове, ничим обезбеђене доларе.

        За просечног Американца државни дуг - није апстрактна величина.

        Према статистичким подацима, на сваког Американца, укључујући старце, па чак и одојчад, отпада по 7000 долара дуга. Стручњаци тврде да ће садашњи дуг пасти на следеће две, па чак и три генерације.

        Међутим, ствар није само у цифрама, ма како оне биле импресивне. Поставља се питање будућности америчке државе.

        Државни дуг, који значајно превазилази бруто домаћи производ, сличан је црној рупи која апсорбује народну снагу и средстава - стога, звона за узбуну бију свом снагом.

        Да ли ће их чути на вашингтонском Олимпу?

        Превео: Срђан Ђорђевић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари