Амерички демократизатори за годину дана широм света потрошили 585 милиона долара

ТАЈ НОВАЦ СЕ ТРЕТИРА КАО УЛАГАЊЕ У СТРАТЕШКУ ДУГОРОЧНУ БЕЗБЕДНОСТ САД

  • Заправо, та сума је потрошена у режији Стејт департмана, а то није ни случајно све. Иначе, Вашингтон на овај начин признаје да купује лојалност опозиционих политичара и партија у другим земљама ради утицања (у америчком интересу) на њихове унутрашње односе и процесе
  • Вашингтонски експерт – бивши сарадник Стејт департмана Џејмс Џатрас – о америчкој „подршци демократским процесима“ каже: „Често је тешко утврдити где је у томе линија разграничења између официјелних структура (ЦИА, НАТО, Стејт департман, Пентагон, УСАИД...) и формално недржавних које се напајају државним новцем (NED, Freedom House, Радио Слободна Европа...). Ово важи и за формално приватне организације које раде у истом циљу (Community of Democracies). Цела та структура може се иронично звати Деминтерном“

          АМЕРИЧКИ демократизатори потрошили су за протеклих годину дана 585 милиона долара за успостављање и наметање проамеричких режима и правила игре широм света.

          Заправо, потрошили су осетно више је наведена сума трошена само у режији Стејт департмана.

          У извештају америчке дипломатије се признаје да су толики били расходи за реализацију "стратешког циља №4 – заштиту фундаменталних интереса САД путем ширења и јачања демократије и људских права и јачања цивилног друштва".

          У извештају се не открива за шта је тачно тај и толики новац потрошен. Међутим, тај новац се третира као улагање у „стратешку и дугорочну безбедност САД“ и сматра „једним од кључних извора међународног утицај и моћи Америке“.

          У извештају постоји и оваква реченица: „Активисти и организације у ауторитарним земљама ослањају се на нашу подршку“.

          Стејт департман уопште не крије да за добијање „подршке“ поставља услове и да за исти циљ користи и економске санкције (против других земаља) и мултилатерално мешање у њихове унутрашње ствари.

          Фактички, Вашингтон на овај начин признаје да купује лојалност опозиционих политичара и партија у другим земљама ради утицања (у америчком интересу) на њихове унутрашње односе и процесе.

          Американци су након државног преврата у Кијеву почетком 2014-те признали да су у Украјину – односно у њене „демократске процесе“ - од момента распада СССР уложили преко 5 милијарди долара.

          Вашингтонски експерт – бивши сарадник Стејт департмана Џејмс Џатрас – о америчкој „подршци демократским процесима“ каже:

          „Често је тешко утврдити где је у томе линија разграничења између официјелних структура (ЦИА, НАТО, Стејт департман, Пентагон, УСАИД...) и формално недржавних које се напајају државним новцем (NED, Freedom House, Радио Слободна Европа...). Ово важи и за формално приватне организације које раде у истом циљу (Community of Democracies). Цела та структура може се иронично звати Деминтерном“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари