РОДС: Не треба нам утисак да се на Балкану ради о игри на све или ништа између САД и Русије

ГЛАВНИ ОБАМИН СПОЉНОПОЛИТИЧКИ САВЕТНИК: НЕЋЕ МАКЕДОНИЈА У ЈУЛУ УЋИ У НАТО

Бен Родс

  • Један новинар из Сарајева, чије име није наведено, на Родсовом брифингу замолио да НАТО узме „у заштиту“ БиХ, притом нагласио да то чини због тога што је потпредседник Владе Русије, Дмитриј Рогозин, у Београду разговарао о могућој испоруци ракетних система С-300 Србији

         СЈЕДИЊЕНЕ Државе подржавају политику отворених врата за улазак у НАТО, али је прерано да се говори да ће Македонија већ у јулу бит у алијанси – рекао је Бен Родс, главни спољнополитички саветник Барака Обаме.

         Био је ово његов одговор поводом разговора у Белој кући потпредседника САД Џозефа Бајдена са Николом Груевским.

         Родс је потврдио да ће Обама присуствовати самиту НАТО у јулу у Варшави и додао да ће приступање Македоније западном војном блоку потрајати мало дуже.

         Указао је да је приближавање Црне Горе НАТО трајало дуже и открио да ће се у Варшави разговарати о „очекивањима Македонаца“

         Један новинар из Сарајева, чије име није наведено, на Родсовом брифингу је замолио да НАТО узме „у заштиту“ БиХ, притом је нагласио да то чини због тога што је потпредседник Владе Русије, Дмитриј Рогозин, у Београду разговарао о могућој испоруци ракетних система С-300 Србији.

         Родс је – поводом ове „личне дипломатије“ – рекао:

         „САД подржавају право свих држава да самостално уређују своје односе са Европском унијом и НАТО. Међутим, сматрамо да није у интересу тог региона да се ствара утисак да он тежи некој игри на све или ништа, у духу Хладног рата међу САД и Русијом. Ми сматрамо да је такав приступ вашем региону неконструктиван“.

         Овоме је придодао додатно разјашњење које, наравно, није разјаснило ништа:

         „Када разматрамо питање чланства (неке земље) у НАТО, ми то не чинимо са погледом на Русију у смислу неког супарништва са њом, у смислу – да ли ће те земље бити са њом или против ње. Важно је не стварати расположење као да се ту ради о САД и Русији или чак о Русији и НАТО. Реч мора бити о безбедност конкретних земаља и целе трансатлантске заједнице“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари