Трамп: Путину би више одговарало да је председник САД постала Хилари Клинтон

ОЦЕНИО ДА СУ СЕ ОН И РУСКИ ЛИДЕР „ВЕОМА, ВЕОМА ДОБРО СЛОЖИЛИ”

  • „Мислим да би Путин више волео да је на положају председника САД Хилари Клинтон јер сам ја за моћне Оружане снаге САД, а под влашћу Хилари би наша армија била разорена. Клинтонова не би улагала у наше Оружане снаге. Ово се Путину код мене не допада”
  • Бела кућа упозорила Конгрес САД да би увођење нових санкција против Русије актуелну администрацију суочило са „ризицима приликом реализације спољне политике”

          ДОНАЛД Трамп јавно је свој први сусрет са Владимиром Путином  назвао „усхићујућим”.

          Свој новоуспостављени однос са председником Русије оценио је у истом духу:

          „Сматрам да смо успоставили веома добре односе, а то је добро а не лоше. Неки говоре: „Ох, они не смеју имати добре односе”. А који то људи говоре? Уверен сам да смо се нас двојица веома, веома добро сложили. Наше земље  су велике нуклеарне силе”.

          Указао је да су неки били и зачуђени што је његов разговор са Путином потрајао безмало два и по сата:

          „Ако не бисмо водили дијалог са Русијом – то би створило много проблема и нашој земљи и њима. Сматрам да нам је дијалог потребан”. 

          Ово се могло предвидети, али је председник САД рекао и нешто неочекивано:

          „Мислим да би Путин више волео да је на положају председника САД Хилари Клинтон јер сам ја за моћне Оружане снаге САД, а под влашћу Хилари би наша армија била разорена. Клинтонова не би улагала у наше Оружане снаге. Ово се Путину код мене не допада”.

          Додао је да је много шта у његовим погледима – супротност ономе што би желео Путин. За пример је навео да руском лидеру није по вољи план да Сједињене Државе почну да извозе енергенте.

          Навео је да он намерава да подрсиче произвоњу нафте из шкриљаца и да тако обара њену светску цену, а да је Клинтонова намеравала да гради ветрењаче, што би довело до поскупљења енергената, у ситуацији када Русија веома зависи од продаје енергената и заинтересована је за што скупљу нафту.

          Пожалио се на „стално дизање прашине поводом Русије” и оценио да то не дозвољава Конгресу САД  и Белој кући да се усредсреде на важне националне циљеве.              

          Као један од успеха своје администрације, навео је договор са Путином о примирју на југу Сирије ге примирје траје већ четири дана.

          Изнео је очекивање да Москва и Вашингтон могу сарађивати поводом других питања и тема, а не само поводом Сирије.

          У наставку је истакао: „Наравно, Путин ће притом увек желети оно што је добро за Русију, а Трамп – оно што је добро за САД”.

          С обзиром на све ово, не чуди што је Бела кућа упозорила да би увођење нових санкција против Русије актуелну администрацију САД суочило са „ризицима приликом реализације спољне политике”.

          Не мали део америчких сенатора и конгремсена жели – поред увођења нових – да санкцијама које је против Русије увео Барак Обама да снагу закона. А то значи: да би их било могуће укинути само – доношењем другог закона.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари