Путин у Пекингу говорио о „Великом ервоазијском партнерству” и - свирао на клавиру

ЗЕМЉЕ ЕУ – ЗБОГ СПОРНИХ „ТРГОВИНСКИХ ПИТАЊА” – НИСУ СА КИНОМ ПОТПИСАЛЕ ЗАЈЕДНИЧКУ ИЗЈАВУ

  • Владимир ПУТИН на самиту „Један појас, један пут”: Многи овде знају да Русија са партнерима ствара Евроазијску економку унију. Ми поздрављамо иницијативу Кине „Један појас, један пут”. Њеним покретањем, председник Си Ђинпинг је показао пример стваралачког приступа развоју и интеграцији... Удруживање потенцијала ЕАЕУ, пројекта „Један појас, један пут”, Шангајске органзације за сарадњу и Асоцијације држава Југоисточне Азије створиће основу за формирање Великог евроазијског партнерства”
  • Си ЂИНПИНГ у резиденцији у којој борави руски лидер: „Ваш наступ на Форуму је моћан сигнал да ће Кина и Русија заједно доприносити формирању отворене светске економије и продубљивању сарадње међу нашим земљама. Кина и Русија су добри суседи, добри пријатељи и поуздани партнери. Наша економска сарадња у првом тромесечју достигла је 18,1 милијарду долара. Развој и продубљивање наших односа – то је наш стратешки избор. Како год се мењала међународна ситуација, ми морамо бити чврсти духом и ићи напред раме уз раме”
  • Индија у Пекинг није ни послала делегацију јер је један од главних пројеката у иницијативи „Један појас, један пут” – кинеско-пакистански економски коридор

          ПРЕДСЕДНИК Русије Владимир Путин присуствовао је у Пекингу отварању међународног форума „Један појас, један пут”.

          Скупу присуствују лидери 28 земаља, као и генерални секретар УНАнтонио Гутереш и извршна директорка ММФ Кристин Лагард.

          Путин је учесницима форума рекао:

          „Ово је прилика да размотримо будућност огромног Евроазијског континента који је прапостојбина великих цивилизација. Легндарни Пут свиле практично је повезивао целу Евроазију. То историјско искуство сарадње и људског разумевања важан је и за нас данас у 21-ом веку јер се свет суочава са веома озбиљним проблемима и изазовима. Многи ранији модели и фактори економског развоја практично су потрошени”.

          Потом је наставио: „У многим земљама је у кризи и концепција социјалне државе која понекад није у стању ни да стандард народа задржи на достигнутом нивоу. Све су очевиднији ризици фрагментације глобалног економског и технолошког простора. Протекционизам постаје норма, а његова прикривена форма су и једнострана лелегитимна ограничења, поред осталог и на испоруке и ширење технологија”.

          Руски лидер је упозорио: „Ако то не уклонимо - нећемо изаћи на крај са изазовима нити превладати стагнацију и застој у глобалном економском развоју. Не заборављајмо претње које доносе регионални конфликти и зоне застарелих противречности  које постоје на многим тачкама Евроазије. Да бисмо развезали те чворове – морамо одустати од ратоборне реторике, међусобних оптуживања и замерки које само погоршавају ситуацију. Уз логику старих приступа нећемо решити ни један савремени проблем. Потребне су свеже идје ослобођене стереотипа”.

          Путин је посебно нагласио:

          „Свету морамо показати пример заједничке, новаторске и конструктивне будућности засноване на праведности, равноправности, уважавању националног суверенитета, нормама међународног права и ненарушивим принципима Уједињених нација. Међутим, за ово су премало жеље и воља. Потребни су и реални инструменти који се могу створити само у оквирима интеграција. Многи овде знају да Русија са партнерима ствара Евроазијску економку унију. Ми поздрављамо иницијативу Кине „Један појас, један пут”. Њеним покретањем, председник Си Ђинпинг је показао пример стваралачког приступа развоју и интеграцији у енергетици, инфрастутури, транспорту, индустрији и хуманитарној сфери. Удруживање потенцијала ЕАЕУ, пројекта „Један појас, један пут”, Шангајске органзације за сарадњу и Асоцијације држава Југоисточне Азије створиће основу за формирање великог евроазијског партнерства”.

          Путин је истакао да би Москва само поздравила учешће ЕУ у „великом евроазијском партнерству” јер би била јединствена шанса да се створи простор сарадње од Атлантика до Пацифика – први пут у људској историји.

          Председник РФ је навео да његова земља повећава могућности Бајкало-Амурске и Трассибирске железнице и да улаже у Северни морски пут јер жели да он постане конкурента глобална транспортна артерија.             

          Путин се после наступа на Форуму вратио у државну резиденцију на западу Пекинга у којој борави и одсвирао на клавиру мелодије популарних песама „Московски прозори” и „Град на Неви”.

          Путин је и 2010. на клавиру одсвирао песму „Од чега почиње Родна земља”. Потом је и 2014. петроградским студентима свирао „Московске прозоре”.

          Убрзо се у резиденцији појавио и кинески лидер.

          Си Ђинпинг је прво цитирао руску пословицу „једна ласта не чини пролеће” и кинеску која значи исто – „једно дрво није шума”. Потом је оценио да је његова иницијатива „Један појас, један” пут већ окупила многе земље и да – заједно са „Морским Путем свиле 21. века” – већ даје прве резултате.

          Путину се обратио и директним речима:

          „Ваш наступ на Форуму је моћан сигнал да ће Кина и Русија заједно доприносити формирању отворене светске економије и продубљивању сарадње међу нашим земљама. Кина и Русија су добри суседи, добри пријатељи и поуздани партнери. Наша економска сарадња у првом тромесечју достигла је 18,1 милијарду долара. Развој и продубљивање наших односа – то је наш стратешки избор. Како год се мењала међународна ситуација, ми морамо бити чврсти духом и ићи напред раме уз раме. За нас развој наших односа мора бити приоритет спољне политике”.

          Руски лидер му је узвратио такође топлим речима: „Ми поводом сложених међународних проблема заиста стојимо раме уз раме, подржавамо једни друге и то је важан фактор у међународним пословима који стабилизује ситуацију у свету”.

          Путин је указао да се Кремљ озбиљно припрема за радну посету кинеског председника Русији и да је у припреми „цео пакет добрих докумената. Посебно је апострофирао „план за реализацију стратешких иницијатива у наредним годинама”.

          Представници ЕУ су у Пекинг стигли са намером да са Кином потпишу заједничку изјаву , али су „због низа чисто трговинских питања” од тога одустали.

          Индија у Пекинг није ни послала делегацију јер је један од главних пројеката у иницијативи „Један појас, један пут” – кинеско-пакистански економски коридор.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари