Москва упозорила САД да ће покушај контроле својих теретних бродова сматрати – објавом рата

 АМЕРИКАНЦИ БИ ДА КОНТРОЛИШУ РУСКЕ, ИРАНСКЕ, КИНЕСКЕ И СИРИЈСКЕ ЛУКЕ И ПРЕВОЗНИКЕ

Део кинске луке Далиан

  • Нацрт закона подржало 419 конгресмена, а један једини био против. А Вашингтон жели – наводно ради поштовања санкција против Севенре Кореје – да контроише све што испловљава из три руске далекоисточне луке, девет иранских и три сиријске
  • Засад одреаговала само Русија. Оштро, иако не са највишег нивоа. Председник Одбора Савета Федерације РФ за међународне послове Константин КОСАЧОВ већ је поручио америчком државном и војном врху: „Надам се да тај нацрт закона никада неће бити реализован, јер његова имплементација предвиђа војни сценарио, са правом америчке војске вршити принудну инспекцију свих бродова. Та врста војног сценарија ми није јасна, јер је једнака објави рата”

         КОНГРЕСУ Сједињених Држава поднет је предлог закона (са ознаком Х. Р. 1644) који ће – ако буде комплетно усвојен – ратној морнарици САД дати право да контролише луке различитих земаља ради проверавања шта возе бродови који з њих испловљавају. Односно: поштују ли санкције уведене против Северне Кореје.

         У том случају би се на удару нашли и бродови који излазе из руских далекоисточних лука Владивосток, Нахотка и Вањино. Али, и све што испловљава из лука Кине, Ирана и Сирије.

         Нацрт закона прошао је у Представничком дому Конгреса САД. За је било 419 конгресмена, а против само један – познати „голуб” из Кентакија Томас Меси.

         Засад је одреаговала само Русија и то – оштро. Додуше не са највишег нивоа, али - упозорила званични Вашингтон да се не залеће иако још није извесно да ће законска иницијатива проћи.

         Председник Одбора за међународне послове Савета Федерације Русије Константин Косачов већ је поручио америчком државном и војном врху:

         „Надам се да тај нацрт закона никада нец́е бити реализован, јер његова имплементација предвиђа војни сценарио, са правом америчке војске вршити принудну инспекцију свих бродова. Та врста војног сценарија ми није јасна, јер је једнака објави рата”.

         Први заменик председника Одбора за одбрану Државне Думе Андреј Красов оценио је да се америчка контрола руских лука на Далеком истоку не уклапа у концепт одржавања међународне безбедности и нагласио да ниједан амерички брод нец́е уц́и у територијалне воде Русије.

         „Одговор може да буде само један: на сваки непријатељски потез према Русији и нашим савезницима администрација САД ц́е добити адекватан одговор. У сваком случају, ниједан амерички брод нец́е уц́и у наше воде. Наше оружане снаге и флота имају сва средства да строго казне оне који би се дрзнули да уђу у наше територијалне воде”.

         Према његовим речима, „став америчке администрације поново се своди на звецкање оружјем”: „Звецкају у Европи, звецкају оружјем на Блиском Истоку, а сада почињу да звецкају оружјем у азијско-пацифичком региону”.

Лука Владивостока

         Председник думског одбора за међународне послове, Леонид Слуцки, такође је упозорио САД да Москва неће дозволити контролу ни својих лука ни својих бродова. Упркос томе што у Конгресу САД, очито, своју земљу и даље сматрају јединим полом светске политике.

         Слуцки је био и јасан и категоричан: „Москва никоме неће дозволити да се меша у наше унутрашње ствари, нити да контролише наше луке и претреса наше бродове. Било где у свету!”
Иницијатор закона је Едвард Ројс, председник Одбора Представничког дома Конгреса САД за међународне послове.

         У његовом закону се, поред три руске, изричито помињу и ове луке других земаља:

         - кинеске: Дандун и Далијан (све остале може под присмотру ставити Доналд Трампа);

         - иранске – Абадан, Бандар-е-Абас, Чабахар, Бандар-и-Хомеини, Бушер, Асалује, Киш, Бандар-е-Ленге и Хорамшехир (плус: међународни аеродром Техерана); и

         - сиријске –Латакија, Банијас и Тртус (плус: међународни аеродром Дамаска).

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари