Опозиција лови Меркелову „Сноуденовом удицом”

У ВАШИНГТОН ХИТНО ОТПУТОВАО МИНИСТАР УНУТРАШЊИХ ПОСЛОВА НЕМАЧКЕ ХАНС ПЕТЕР ФРИДРИХ

  • Меркел први пут коментарисала скандал везан за прислушкивање и притом бранила „право специјалних служби на мониторинг интернета ради спречавања терористичких напада”
  • Кандидат SPD за положај канцелара Пер Штајнбрик изјавио да нестрпљиво чека - уколико су Сноуденове тврдње тачне -  да чује „како ће госпођа Меркел оправдати кршење устава”
  • Испитивање јавног мњења, које је наручила тв ARD, показало да 78 одсто Немаца жели да зна колико су немачке и америчке специјалне службе тесно сарађивале и зашто то Меркелова није објаснила

         САРАДЊА америчких и немачких специјалних служби у електронском шпијунирању - коју је такође раскринкао одбегли сарадник CIA Едварда Сноудена - изазвала је скандал у Берлину.

         Зато је у Вашингтон управо отпутовао министар унутрашњих послова Немачке Ханс Петер Фридрих. Формално: да би затражио објашњења због шпијунирања и грађана Немачке.

         Формално, зато што немачка стручна јавност сматра да је његов главни задатак да спречи пад рејтинга канцеларке Ангеле Меркел на изборима који ће бити одржани за два месеца.

         Сноуденова раскринкавања подигла су у Немачкој велику прашину. Поготово његова тврдња да NSA има међународно одељење које одговара за сарадњу између осталог и са немачком Федералном обавештајном службом (BND).

         Ово је за упућене значило: да је сарадња између специјалних служби по свему судећи била много тешња него што се до данас сматрало и да се радило о размени метаподатака (информација о контактима, времену и трајању телефонских позива и адресатима електронских писама).

         Мимо закона и упркос томе што је прикупљање и дистрибуција таквих података строго регулисана немачким законима.

         Ангела Меркел је први пут детаљно коментарисала скандал везан за прислушкивање и притом бранила „право специјалних служби на мониторинг мреже ради спречавања терористичких напада” и рекла да је о правим размерама прислушкивања сазнала из средстава јавног информисања.

         Немачке власти рачунају да ће овај скандал свести само на односе између Берлина и Вашингтона и тиме избећи његово преливање на унутрашњу политику што би водило паду рејтинга канцелара.

         САД су већ посетили немачки експерти за сајбербезбедност.

         Међутим, новост да су немачке власти гледале короз прсте америчким специјалним службама да шпијунирају њене грађане већ се добро примила у јавности. За два месеца до избора Сноуденова открића постају велики адут за немачку опозицију.

         „Да ли ми имамо право да верујемо да влада ни о чему није знала?“ - упитала је генерални секретар опозицоне Социјалдемократске партије Немачке SPD Андреа Налес.

         Она је истовремено затражила објашњење: да ли је BND помагала Американцима у праћењу немачких суграђана и колико је предаја података НСА била правоснажна и да ли је то смело да се догађа?

         Овим захтевима су се придружили и Партија зелених и леви, док је кандидат SPD на дужност канцелара Пер Штајнбрик изјавио да нестрпљиво чека - уколико су Сноуденове тврдње тачне -  да чује како ће госпођа Меркел оправдати овакво кршење устава.

         На основу испитивања јавног мњења, које је наручила тв ARD, 78 одсто Немаца желели би детаљно да знају колико су немачке и америчке специјалне службе тесно сарађивале и зашто  то Меркелова није објаснила.

         „Уколико се испостави да су власти повлађивале Американцима у шпијунажи - биће скандал. Биће још горе уколико се испостави да САД и друге земље, које су некада контролисале окупационе зоне СРН, и до дан данас могу без знања власти деловати на нашој територији“- указао је стручњак Слободног универзитета Берлина Јоахим Требе.

         Г. Шимпрага

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари