КОЦИЈАС: Грчка ће и даље чинити све да не допусти раскол између Европске уније и Русије

ОТКРИО ДА ЈЕ ШТАЈНМАЈЕР БИО „ПРИЈАТЕЉСКИ РАСПОЛОЖЕН”, А ДА ЈЕ НАЈТВРЂИ БИО БРИТАНАЦ

  • Атмосферу на састанку министара спољних послова ЕУ  у Бриселу, шеф грчке дипломатије описао је овако: „Партнери који не желе велики раскид са Русијом – гледали су на нас са великом симпатијом, а неки су се сакрили иза нас за време преговора. Други – они који су тврдо против било било каквих разговора и односа Русијом - гледали су на нас критички. Били су то оштри преговори, али мислим да смо добро прошли”

         ГРЧКА жели мир у Украјини и очување односа између Европске уније и Русије – рекао је Никос Коцијас у интервјуу Атинској информативној агенцији.

         Шеф грчке дипломатије је истовремено позвао ЕУ да одлучи шта заиста жели у односима са Русијом.

         „Да сте само могли да чујете уздахе када сам стотини новинара – уочи заседања савета министара спољних послова ЕУ –рекао да је Грчка заинтересована за мир и стабилизацију у Украјини и за то да се избегне раскол између Европске уније и Русије. Није ово било лако изговорити. Требало је наћи начин да се не уђе у конфликт и да се не уздрмају наши спољноекономски односи са Европљанима, да се истовремено не удрмају односи у Европи, а ни односи Грчке са Русијом. Уследили су – открио је Коцијас - веома оштри преговори који су започели пре четири дана”.

         Грчки министар је указао да је поводом овог бриселског гарда Атине написана гомила лажи и у грчким медијима и увеликим страним листовима. А све то – како је истакао – „у оквирима притиска друге стране која располаже много већим средствима”.

         „Морам, на жалост, да кажем да постоје и грчки медији који користе иностране аргументе за вршење притиска на нас. Ти наши медији не разумеју ствари, не чине то специјално, али нам не помажу” – рекао је Коцијас.

         Према његовим речима, на министарском састанку у Бриселу видело се да постоје различите позиције:

         „Партнери који не желе велики раскид са Русијом – гледали су на нас са великом симпатијом, а неки су се сакрили иза нас за време преговора. Други – они који су тврдо против било било каквих разговора и односа Русијом - гледали су на нас критички. Били су то оштри преговори, али мислим да смо добро прошли”.

         Званична Атина је у Бриселу одбацила увођење нових санкција против Русије, а грчка влада је држање своје делегације (на челу са Коцијасом) назвала „значајним успехом грчке дипломатије”.

         Сам Коцијас је још нагласио да је немачки министар Франк Валтер Штајнмајер према њему био „пријатељски расположен” и открио да су њих двојица заједно студирали. Додао је да је помогла и Федерика Могерини која је „схватила проблем, нарочито да интеграција у еУ не може бити повезана са агресијом”.

         Коцијас је, иначе, аргументе своје владе изложио овако:

         „Рекли смо да Европска унија мора мислити о дугорочној перспективи и о томе шта жели да ради са Русијом, а не само реаговати на догађаје. Ставили смо до знања и да смо солидарни са украјинским друштвом. Најважније је ипак то што смо до краја инсистирали да се не иде на трећи талас санкција против Русије. Против су биле балтичке државе, Пољска, Скандинавија и Велика Британија. Најтврђа је била Британија, али је и она на крају одустала од вета”.

         Поводом позива да посети Москву, шеф грчке дипломатије је рекао: „Грчка не треба да буде део проблема нити да кида своје историјске везе са Русијом. Сматрамо да Грчка може одиграти посебну посредничку улогу између двеју пријтељских држава Европе које су и нама пријатељи”.

         Коцијас је на крају подвукао: „Неће бити новог великог таласа санкција, а сачували смо и јединство ЕУ без раскола у односима са Русијом”.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари