Нашао се један Хрват који сматра важним долазак патријарха Вартоломеја у Загреб, Јасеновац и Пакрац
НОВИНАР И ТЕОЛОГ ДРАГО ПИЛСЕЛ ОТКРИО ДА ЈЕ ХИНА ПРВО ОДБИЛА ДА ОБЈАВИ ВЕСТ О ДОЛАСКУ ПАТРИЈАРХА
Драго Пилсел
- ПИЛСЕЛ: Вест о доласку патријарха Вартоломеја у Хрватску није објавила ни Информативна католичка агенција (ИКА), информативно гласило Хрватске бискупске конференције (ХБК)
- ПИЛСЕЛ: „Апостолске ноге Вартоломеја походе Хрватску, а посебно Јасеновац да би донеле мир за којим вапи цела планета и цело човечанство. Такође, то је знак да је Јасеновац један екуменски, општи знак људског страдања”
- У суботу, 10. септембра патријарси Вартоломеј и Иринеј ће поводом обележавања 75 година од страдања Светих мученика јасеновачких, служити литургију у храму Рођења светог Јована Крститеља у Јасеновцу
УГЛЕДНИ хрватски новинар и теолог Драго Пилсел оштро је критиковао поједине медије у Хрватској који нису одмах или уопште објавили, како каже, веома важну вест о доласку екуменског патријарха Вартоломеја у суботу, 10. септембра у Загреб, Јасеновац и Пакрац.
Вест о доласку првог човека православног света прво је објавио хрватски портал Аутограф, а потом је то потврдила и митрополија загребачко љубљанска.
Пилсел примећује да су ту вест објавили сви они који разумеју шта она значи. Објавили су, каже, И сви они који имају минималну политичку и религијску културу схвативши колико је то важна ствар - да међу Хрватима борави први човек православља.
Пилсел у ауторском тексту за портал Аутограф признаје да се није надао да ће вест игнорисати Хрватска ТВ, али је, каже, остао шокиран када је од запослених у хрватској државној агенцији (ХИНА) чуо да тај медиј „не жели да објави” поменуту вест.
ХИНА је, истиче Пилсел, вест пустила у етар неких дванаест сати касније када је, како каже, у глуво доба ноћи некоме, „који се тада досађивао под нос стигло саопштење Митрополије загребачко-љубљанске”.
Најзад, Пилсел наводи да вест о доласку патријарха Вартоломеја у Хрватску није објавила ни Информативна католичка агенција (ИКА), информативно гласило Хрватске бискупске конференције (ХБК).
Додаје да се ИКА „трзнула” и то тек саопштењем, али не о доласку патријарха Вартоломеја, већ о томе да ће пожешки бискуп Антун Шкворчевић присуствовати обележавању 75. годишњице од активирања концентрационог логора Јасеновац, у суботу 10. септембра.
У саопштењу ИКА се, наводи Пилсел, каже да ће Шкорчевић учествовати на светој архијерејској литургији, коју ће предводити патријарх Вартоломеј, а потом ће у Пакрацу учествовати освештању јужног крила Владичанског двора и крста светог Јована Владимира, а поводом обележавања 1000 година од његове смрти.
Иринеј и Вартоломеј
„Господи из ХИНЕ и ИКЕ (на ХРТ не ваља трошити речи) шта да кажем него: ,О мај Гад’ (О Боже)'”, навео је Пилсел.
Он је подсетио на речи митрополита загребачко-љубљанског Порфирија, који је преносећи поздраве патријарха Вартоломеја казао и да цариградски патријарх добро познаје прилике у Хрватској и да стога за православне Србе представља највећу радост што су први пут у досадашњој историји у прилици да буду домаћини првом човеку православља.
„Апостолске ноге Вартоломеја походе Хрватску, а посебно Јасеновац да би донеле мир за којим вапи цела планета и цело човечанство. Такође, то је знак да је Јасеновац један екуменски, општи знак људског страдања”, навео је Пилсел.
Он каже да долазак екуменског патријарха у Јасеновац, Славонију и Хрватску треба међу верницима хришћанима доживљавати као појаву „пуноће Цркве и знак очинске и братске пажње првога међу православним патријарсима и епископима уопште”.
Пилсел је позвао вернике и оне који то нису да, како каже, добрим мислима и порукама поздраве Вартоломеја и друге госте.
Иначе, осим поглавара две цркве у раду Конференције ће учествовати најеминентнији стручњаци за проблем холокауста: Ефраим Зуроф, директор Центра „Симон Визентал” у Јерусалиму; Рута Ваганаите, из Литваније, аутор бестселера „Наши људи” (Our People); протојереј Александар Зин из Русије, историчари, социолози, теолози и други експерти за холокауст из Пољске, Русије, Републике Српске (БиХ), Румуније, Хрватске, Израела и Србије.
Радним делом конференције председаваће епископ славонски Јован.
Предвиђено је да патријарх с архијерејима и учесницима конференције истога дана посети подручје на којем је био логор смрти Јасеновац и присуствује литургији у храму светог Илије у Млаки.
У суботу, 10. септембра патријарси Вартоломеј и Иринеј ће поводом обележавања 75 година од страдања Светих мученика јасеновачких, служити литургију у храму Рођења светог Јована Крститеља у Јасеновцу.
Танјуг