МИЛАНОВИЋ: Излазимо из арбитраже о граници са Словенијом, нема нам друге

АРБИТРАЖНИ СУД ИМАО ПЕТ ЧЛАНОВА:

ПО ЈЕДНОГ ИЗ ХРВАТСКЕ И СЛОВЕНИЈЕ И ТРИ СА ЛИСТЕ ЕК

Зоран Милановић

        ХРВАТСКИ премијер Зоран Милановић изјавио је данас, после састанка с представницима свих посланичких клубова, да ће Хрватска изаћи из поступка арбитраже о граници са Словенијом.

        „Састанак је био кратак и протекао је у сагласности. Сви мислимо исто – не можемо да останемо у овом уговору и то ће бити молба Владе према Сабору. Очекујем велику подршку, једногласну“, рекао је Милановић на конференцији за новинаре.

        Он је додао да Хрватска, после откривања афере, мора да изађе из поступка. Милановић је поручио да ће се Хрватска држати међународног права и оценио да излазак из арбитраже неће утицати на односе са Словенијом.

        „Дошло је до озбиљног инцидента и морамо ван, нема нам друге“, додао је премијер.

        Коначну одлуку донеће Сабор на ванредној седници у среду. Потребна је подршка најмање 101 посланика.

        Милановић се данас састао с представницима посланичких клубова да би размотрили треба ли Хрватска да остане у поступку међународне арбитраже о граници са Словенијом. Уочи почетка састанка, представници посланичких клубова изјаснили су се у изјавама новинарима за излазак из арбитражног поступка.

        Шеф највеће опозиционе Хрватске демократске заједнице (ХДЗ) Томислав Карамарко рекао је да је неопходно постизање националног консензуса, јер је, како је навео, угрожен државни национални интерес „покушајем да се на превару одузме део хрватске територије“.

        Ово је и први важан састанак на којем су заједно учествовали Милановић и Карамарко, челници власти и опозиције.

        Афера је избила средином прошле седмице када је загребачки „Вечерњи лист“ објавио компромитујуће транскрипте, а потом и аудио-снимке који потврђују контакте словеначког члана Арбитражног суда Јернеја Секолеца и словеначке заступнице пред судом Симоне Дреник из Министарства спољних послова, односно договарање о изношењу аргумената и осмишљавање како да утичу на остале судије у поступку о граници између Хрватске и Словеније.

        Председница Хрватске Колинда Грабар Китаровић изјавила је потом да је стање забрињавајуће и да доводи у питање објективност самог поступка, а министарка спољних и европских послова Весна Пусић да Хрватска разматра и могућност изласка из поступка.

        Арбитражни споразум потписали су премијери Хрватске и Словеније Јадранка Косор и Борут Пахор 4. новембра 2009. у Стокхолму. Њиме је предвиђено успостављање међународног арбитражног суда за одређивање границе на мору и копну, везу Словеније према отвореном мору и коришћење релевантних морских подручја.

        Арбитражни суд чини пет судија: по један из Хрватске и Словеније, а преостала три су изабрана заједничким договором с пописа Европске комисије.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари