Колинда после сусрета са Јункером најавила да ће о промени Дејтона разговарати и са САД

ИЗРАЗИЛА ОЧЕКИВАЊЕ ДА ЋЕ СЕ НОВА ХРВАТСКА ВЛАДА ВИШЕ БАВИТИ БИХ ЈЕР ЈОЈ ЈЕ ТО И „УСТАВНА ОБАВЕЗА“

Колинда Грабар-Китаровић са Жан-Клод Јункером

  • О разговору са председником Европске комисије: „Замолила сам Јункера, као и опћенито Комисију да се више усредоточи на БиХ и да се тој држави помогне не само у процесу реформи на путу у чланство ЕУ-а, него у уређењу државе како би доиста сва три народа, наравно у нашем случају првенствено смо заинтересирани за позицију хрватскога народа, како би сви били доиста равноправни на цијелом територију БиХ“
  • „Особно држим да је Дејтонски споразум и овако и онако већ измијењен. Бројним амандманима на устав БиХ одмакнули смо се од тог Дејтона. Нужно је сад потребно усредоточити се на то што се догодило и колико су ти амандмани утјецали на ерозију управо конститутивне једнакости трију народа у БиХ јер, понављам, БиХ је специфична држава. У њој нису једнаки само сви грађани, него и три конститутивна народа. Барем би требали бити"

        ХРВАТСКА предсједница Колинда Грабар-Китаровић изјавила је данас да се међународна заједница не може фокусирати само на економске и социјалне процесе у БиХ, већ је потребно уредити и политичке односе у БиХ.

        „Та политичка садржајница, изградња институција је изнимно битна и то је оно што недостаје еуропској иницијативи“ рекла је у четвртак у Бриселу где је разговарала о БиХ и с председником Европске комисије Жан-Клод Јункером.

        „Досад сам о томе разговарала с америчким и многим еуропским дужносницима. Без обзира на то како буду текли процеси, у сваком случају тренутна еуропска иницијатива која постоји, а то сам наглашавала и недавно у Лондону, не може се фокусирати само на господарске и социјалне процесе, она мора бити и политичка. Дакле, како је БиХ суи генерис случај, треба поставити неке увјете које би држава требала испунити како би постала у потпуности функционална и на тај начин не само напредовала на путу у чланство ЕУ и NATO, него доиста уредила и политичке односе на нивоу државе“, казала је хрватска председница.

Са председником Европског парламента

        Додала је да је у разговору с Јункером изразила забринутост последњим збивањима и трендовима који се виде у БиХ:

        „Замолила сам Јункера, као и опћенито Комисију да се више усредоточи на БиХ и да се тој држави помогне не само у процесу реформи на путу у чланство ЕУ-а, него у уређењу државе како би доиста сва три народа, наравно у нашем случају првенствено смо заинтересирани за позицију хрватскога народа, како би сви били доиста равноправни на цијелом територију БиХ“.

        Што се тиче недавног референдума који је одржан у Републици Српској, Грабар-Китаровић је рекла да је став Комисије да је тај референдум илегалан и против Дејтонског споразума.

        Истакла је да очекује да ће се нова хрватска влада пуно више бавити питањима БиХ:

        „То је наша не само уставна обвеза у односу на Хрвате у БиХ, него и национални интерес. С БиХ дијелимо 1001 км дугачку границу и стабилност те државе утјече на стабилност и перцепцију Хрватске. Досад нисмо довољно искористили чињеницу и позицију да смо сад чланица ЕУ и NATO-а, да наступамо из једног друкчијег положаја, да нисмо држава кандидаткиња која мора објашњавати наше унутарње процесе, већ да управо сада као чланица ЕУ овдје у Бриселу можемо снажно се заузети за рјешавање питања унутар БиХ“.

        Напоменула је да је с Јункером разговарала и о потреби промјене Дејтонског споразума:

        „Особно држим да је Дејтонски споразум и овако и онако већ измијењен. Бројним амандманима на устав БиХ одмакнули смо се од тог Дејтона. Нужно је сад потребно усредоточити се на то што се догодило и колико су ти амандмани утјецали на ерозију управо конститутивне једнакости трију народа у БиХ јер, понављам, БиХ је специфична држава. У њој нису једнаки само сви грађани, него и три конститутивна народа. Барем би требали бити".

        Колинда наводи „да ће у том смислу покренути и разговоре и иницијативу са САД“.

        Фена

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари