Хрвати траже преуређење БиХ - чак отворено траже повратак Херцег-Босне

ЛИДЕР ХДЗ АНДРЕЈ ПЛЕНКОВИЋ: МЕСТО ХРВАТА У БИХ - ГЛАВНО СПОЉНОПОЛИТИЧКО ПИТАЊЕ ХРВАТСКЕ

Божо Љубић

  • У главној улози је тренутно Божо ЉУБИЋ који је јавности упутио јавни проглас у којем није само глорификовао Херцег Босну, него и најавио да није искључена обнова те творевине
  • Херцег Босна је, написао је, уграђена у темеље и Федерације и данашње БиХ, на основу Вашингтонских и Дејтонских мировних споразума. Како су ти међународни споразуми прекршени на штету Хрвата, политички представници Хрвата имају право да траже решења за уређење државе по мери три конститутивна народа
  • Јутарњи подсећа да затим следи упозорење: „Међутим, ако за то нема воље ни спремности код наших партнера из друга два народа, онда у складу с међународним правом, имамо право да тражимо враћање на стање „status quo ante“, тј. на стање пре склапања тих споразума, а то је Хрватска Република Херцег Босна“, написао је главни изборни кандидат ХДЗ-а.
  • Љубић је притом оптимистично написао да „Хрватска Република Херцег-Босна није угашена нити је напуштена, а с обзиром на стање државе БиХ и све што се данас догађа и са стране политичког Сарајева и са стране Бањалуке - Херцег-Босна је данас актуелнија него икада задњих 20 година“

        БОЖО Љубић, кандидат за изборе у Хрватској 11. септембра из БиХ поново је актуелизовао питање обнављања Републике Херцег Босне, истакавши да је с обзиром на ситуацију у БиХ то актуелније него икада у последњих 20 година.

        Да није реч о некоординисаном иступу, потврдио је хрватски члан Председништва БиХ Драган Човић, који је за Хрвате у тој држави рекао да треба да се окупе око једне идеје, па нека то буде „идеја Хрватске Републике Херцег-Босне“, пренео је загребачки Јутарњи лист.

        Љубић је о обнављању Херцег Босне говорио прошлог викенда, а сада је као председник Главног већа Хрватског народног сабора БиХ, честитао „свим Хрватицама и Хрватима 23. годишњицу некадашње парадржаве, Хрватске републике Херцег-Босне“.

        Иначе, председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је синоћ за РТС да је БиХ нефункционална држава, али да тај ентитет не би имао ништа против да то буде унија три државе, односно народа - бошњачког, српског и хрватског.

        Јутарњи потенцира да је Љубићев иступ значајан јер је он био заступник ХДЗ-а у распуштеном сазиву Сабора, а у садашњој кампањи је први на ХДЗ-овој листи за дијаспору, у 11. јединици.

        Дакле, очито особа од поверења председника ХДЗ-а Андреја Пленковића, који је, нешто раније, на предизборном скупу у Мостару избегао на било који начин да спомене Херцег Босну.

        Штавише, пише овај загребачки дневник, Пленковић је изразио подршку Хрватске реформи Устава БиХ, а потом истакао и да је за Хрватску стратешко спољнополитичко питање - право Хрвата у БиХ и целовитост БиХ.

        „БиХ мора постати функционална држава, уз осигурање пуне равноправности сва три конститутивна народа и грађана. За то је нужна уставна реформа која ће се заснивати на начелима федерализма, децентрализације, супсидијарности и легитимног представљања, као што наглашавају и резолуције Европског парламента“, рекао је шеф ХДЗ-а.

        За разлику од Пленковића, Љубић је јавности упутио јавни проглас у којем није само глорификовао Херцег Босну, него и најавио да није искључена обнова те творевине.

        Херцег Босна је, написао је, уграђена у темеље и Федерације и данашње БиХ, на основу Вашингтонских и Дејтонских мировних споразума.

        Како су ти међународни споразуми прекршени на штету Хрвата, политички представници Хрвата имају политичко утемељење да траже решења за уређење државе по мери три конститутивна народа.

        Јутарњи подсећа да затим следи упозорење: „Међутим, ако за то нема воље ни спремности код наших партнера из друга два народа, онда у складу с међународним правом, имамо право да тражимо враћање на стање „status quo ante“, тј. на стање пре склапања тих споразума, а то је Хрватска Република Херцег Босна“, написао је главни изборни кандидат ХДЗ-а.

        И за крај је уследило Љубићево оптимистично образложење према којем „Хрватска Република Херцег-Босна није угашена нити је напуштена, а с обзиром на стање државе БиХ и све што се данас догађа и са стране политичког Сарајева и са стране Бањалуке, Херцег-Босна је данас актуелнија него икада задњих 20 година“.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари