Бивши председник ХДЗ БиХ Божо Рајић осумњичен за ратне злочине над Србима

МЕЂУ ОСУМЊИЧЕНИМА ЈЕ И „ИЗВЕСНИ БОШКОВИЋ“

- ДАКЛЕ, СА ТИПИЧНО ХРВАТСКИМ ПРЕЗИМЕНОМ

Божо Рајић

  • Рајић и још шесторица Хрвата сумњиче се за ликвидацију и нестанак безмало 60 Срба из Купреса и да су на подручју Купреса, Љубушког и Томиславграда организовали логоре у којима су убијани Срби. Посебно за злочине који су над заробљеним Србима почињени у бившој касарни ЈНА у Сплиту, односно злогласном логору „Лора“, те бившој касарни ЈНА у Задру   

        ЦЕНТАР јавне безбедности (ЦЈБ) Бањалука поднео је Тужилаштву БиХ извештај против Боже Рајића (69), бившег високог функционера ХДЗ-а, и још шесторице осумњичених за ратне злочине над српским цивилима и војницима који су убијени на Купресу и у логорима у Херцеговини и Хрватској.

        Рајић је у време постојања Херцег Босне био и председник ХДЗ БиХ и министар одбране БиХ. Након раскола у ХДЗ БиХ, прикључује се ХДЗ 1990. Задња функција на којој је био је хрватски посланик у Дому народа БиХ.

        Данас је у пензији, а поводом свега само је кратко изјавио да не жели коментарисати извештај ЦЈБ Бањалука, нити чињеницу да је осумњичен за злочине над Србима.

        За злочине над Србима осумњичени су још: Жељко Гласновић (58), Миленко Филиповић, Марко Вила, Иво Чичак, Драган Матић и извесни Бошковић.

        Гласновић је генерал ХВО-а, и бивши командант Зборног подручја Томиславград. До рата у БиХ, био је професионални војник у Канади, а почетком деведесетих дошао је у Хрватску, а затим и у ХВО. Филиповић (47) је бивши командант војне јединице „Зрински“, аВила (58) некадашњи командант Оперативног штаба паравојних формација ХДЗ-а у општини Купрес.

        Чичак (49) је биоприпадник ХВО-а из Купреса, а Матић, командант затвора у Љубушком и официр ХВО. О улози Бошковића још није ништа откривено.

        Сви су осумњичени да су у периоду од 3. априла 1992. године до 14. маја 1992. године по командној одговорности починили злочине током борбених дејстава на подручју Купреса.

        У овом периоду убијено је 19 српских цивила, те 20 припадника Територијалне одбране, а 18 Срба је одведено у логоре на подручју Херцеговине и Хрватске. Њихова тела до данас нису пронађена.

        Рајић и остали још се сумњиче да су на подручју Купреса, Љубушког и Томиславграда организовали логоре у којима су убијани Срби. Посебно за злочине који су над заробљеним Србима почињени у бившој касарни ЈНА у Сплиту, односно злогласном логору „Лора“, те бившој касарни ЈНА у Задру.

        Обрад Бубић, секретар Савеза логораша РС, изјавио је у петак да је током 1992. године Купрес био уништен. Па нагласио:

        „Тужилаштво БиХ се увек жали како нема доказа, увек тражи неке изговоре, тако да нисам оптимиста ни по питању овог поступка. Дај боже да до њега уопште дође!”

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари