БиХ-Хрвати тврде да имају мање права од Бошњака и траже повратак Вашингтонском споразуму

ЧОВИЋ ПИСАО ИНЦКУ И АМБАСАДОРИМА ЗЕМАЉА ЧЛАНИЦА САВЕТА ЗА СПРОВОЂЕЊЕ МИРА

Драган Човић

  • У писму (за пример) навео да Бошњаци могу да утичу на избор хрватског члана Предсједништва БиХ и Хрвата у институцијама ФБиХ, док Хрвати никако не могу да утичу на избор бошњачког члана Предсједништва БиХ нити Бошњака у институцијама ФБиХ
  • Као могуће решење навео и ово што Република Српска сигурно неће прихватити: „досљедна федерализација цијеле БиХ кроз успоставу три или више федералних јединица у којима би сва три народа били конститутивни“

        ХРВАТСКИ члан Предсједништва БиХ - Драган Човић - упутио је писмо високом представнику у БиХ Валентину Инцку и амбасадорима чланица Савета са спровођење мира у БиХ (ПИЦ), у којем је истакао да су Хрвати у БиХ у последњих двадесет година лишавани права загарантованих Дејтонским споразумом.

        Притом је оценио да у БиХ долази до све веће ескалације проблема који угрожавају политичку стабилност у БиХ али и у целом региону:

        „Неоспорна је чињеница како су Хрвати, унаточ Уставом зајамченој пуној једнакоправности сва три конститутивна народа БиХ, у посљедње двије деценије суставно лишавани својих легитимних права која су у правном смислу недвојбено зајамчена Дејтонским, а претходно и Вашингтонским споразумом“.

        Човић је у писму подсетио да су државе које представљају Инцко и амбасадори гарантовале спровођење тих споразума, и као примере „лишавања Хрвата загарантованих права“, навео изборне процедуре према којима Бошњаци могу да утичу на избор хрватског члана Предсједништва БиХ и Хрвата у институцијама ФБиХ, док Хрвати никако не могу да утичу на избор бошњачког члана Предсједништва БиХ нити Бошњака у институцијама ФБиХ.

        „Уколико Хрвати и успију имати своје легитимне представнике у Влади ФБиХ, као што је то тренутно случај, постојећа правила и однос снага у Влади тог ентитета стављају их у инфериоран положај, јер Влада ФБиХ може доносити све одлуке без њихових гласова, док, с друге стране, нити једна њихова одлука не може бити усвојена без пристанка бошњачких министара у Влади ФБиХ“, истакао је Човић.

        Наглашавајући да хрватска политика у БиХ нема за циљ никакав вид сепарације, већ успостављање једнакости три конститутивна народа, додао је:

        „Једнакоправност се може остварити на више начина и кроз више различитих модела. Један од њих је унутарња територијална реорганизација Федерације БиХ, други досљедна федерализација цијеле БиХ кроз успоставу три или више федералних јединица у којима би сва три народа били конститутивни, али у којима би на симетричан начин један од конституивних народа имао већинску позицију. Хрватско питање се може ријешити и без територијалног преустроја. За то је довољно кроз уставне и промјене изборног закона вратити дио права која им је пружао Вашингтонски споразум, односно текст изворног Устава Федерације БиХ. При томе, оне реформе које су биле позитивне и нису компромитирале конститутивност не треба доводити у питање“, написао је Човић.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари