ЕУ негирала да контролише грчку пореску управу, тврди да јој пружа само „техничку подршку“

ВАРУФАКИС ТВРДИО ОБРНУТО И СПРЕМАО „ПАРАЛЕЛНИ ПЛАТНИ СИСТЕМ“ СА ЕВРОМ
 

        ЕВРОПСКА унија је данас негирала тврдње бившег грчког министра финансија Јаниса Варуфакиса да међународни кредитори, осим надгледања пакета помоћи додељеног Атини, контролишу и пореску агенцију Грчке.

        Варуфакис је такву изјаву дао у телефонском разговору са инвеститорима из Лондона, чији је транскрипт процурио у јавност, а са њима је такође разговарао о тајном креирању паралелног платног система, као и о хакерском упаду у компјутерски систем његовог министарства који је, како је рекао, под контролом кредитора, преноси агенција Франс прес.

        „Тврдње господина Варуфакиса да тројка има контролу над грчким генералним секретаријатом за јавне финансије су нетачне и неосноване“, изјавила је портпаролка Европске комисије, Мина Андрејева на конференцији за новинаре, алудирајући на „тројку“ кредитора - Европску комисију, Европску централну банку и Међународни монетарни фонд.

        „Генерални секретаријат за јавне финансије је квази-независно тело, одговорно за пореску администрацију која је формално део министарства финансија. Европска комисија и Међународни монетарни фонд једино пружају техничку подршку пореској администрацији, али свакако да не контролишу агенцију. Тврдња да „тројка“ контролише секретаријат једноставно није тачна“, изјавила је Андрејева.

        Дан након референдума одржаног 5. јула на ком су грађани Грчке одбацили захтеве кредитора, Варуфакис је поднео оставку на функцију министра финансија. Влада у Атини је, како наводи Франс прес, касније прихватила још строже услове поверилаца.

        Варуфакис је недељу дана након што је поднео оставку на функцију министра финансија телефоном разговарао са групом инвеститора из Лондона.

        Британски лист Телеграф је, позивајући се на транскрипт разговора који је процурио у јавност а који је објавио грчки лист Катимерини, пренео да је Варуфакис у сарадњи са петочланим тимом месецима радио на резервном плану за стварање паралелног платног система, у случају да Европска централна банка (ЕЦБ) обустави исплату хитних средстава за грчки финансијски систем, као што је то урадила након колапса преговора са грчком владом.

        Паралелни платни систем би могао да функционише у еврима, али би преко ноћи могао да се пребаци на драхму, ако за то буде било потребе, објашњава се у тексту Катимеринија.

        Варуфакис је прецизирао да је ангажовао стручњака за информационе технологије са Колумбија Универзитета који би решавао питања логистике, и који је, према резервном плану, требало да упадне у софтверски систем грчке пореске управе - која је у том тренутку била под контролом „тројке“ (Европске централне банке, Европске комисије и Међународног монетарног фонда) - како би прикупио регистарске бројеве пореских обвезника.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари