Ципрас одбацио цвркутање поверилаца Јункеровим гласом и њихову „последњу понуду“

ГРЧКИ ПРЕМИЈЕР НЕ ОДУСТАЈЕ ОД РЕФЕРЕНДУМА

И НА ЊЕМУ ЋЕ САМ ЗАОКРУЖИТИ „НЕ“

Алексис Ципрас

  • Свима треба да буде јасно - поручио је Грцима председник Европске комисије Жан-Клод ЈУНКЕР - да захтеви поверилаца није никакво глупо инсистирање на буџетској дисциплини. Повериоци од Грчке траже 12 милијарди евра мање уштеда него на почетку године. У тим захтевима више нема инсистирања на „кресањима“ у пензионом систему. Сада се тражи смањење војног буџета и веће опорезивање бродовласника. Повериоци пристају и да ПДВ на услуге грчких хотела не буде 23 већ 13 одсто
  • ЦРКУТАЊЕ: „Ваше да биће да Европи јер је и Грчка Европа, а Европа - Грчка. Ваше да биће јак сигнал целој Европи. Да би имало и симболички значај јер би значило да је место Грчке у Европи и у еврозони. А ваше не биће не целој Европи“
  • Ципрасова влада је и Јункеру и повериоцима ставила на знање да се у основи држе мера „жестоке штедње“ које су за Грчку имале катастрофалне последице и довеле до смањења њеног друштвеног бруто-производа током протеклих шест година за четвртину

        ШЕФ Европске комисије Жан-Клод Јункер дао је Грчкој понуду у последњи час како би та земља ипак могла да склопи споразум с кредиторском тројком о добијању међународне финансијске помоћи.

        Званичник Европске уније, који је због осетљиве природе преговора желео да остане анониман, назвао је Јункеров гест „неком врстом понуде у последњи час“ пред данашњи истек важења програма финансијске помоћи.

        Атина је, такође данас, дужна да плати Међународном монетарном фонду (ММФ) 1,6 милијарду евра.

        Јункер је, иначе, оценио да је за Грке „наступио моменат истине“ и да у свом интересу треба да на референдуму 5. јула заокруже „да“ и подрже предлоге поверилаца.

        Он је ово рекао на прес-конференцији посвећеној Грчкој и нагласио: „У том случају ће кредитори бити спремни да наставе преговоре. Ваше да биће да Европи јер је и Грчка Европа, а Европа - Грчка. Ваше да зато би било јак сигнал целој Европи. Да би имало и симболички значај јер би значило да је место Грчке у Европи и у еврозони. А ваше не биће не целој Европи“.

        Јункер је указао да времена за договор „још има, иако се ради о минутима и секунадама“.

        „Свима треба да буде јасно - упозорио је Јункер - да захтеви поверилаца није никакво глупо инсистирање на буџетској дисциплини. Повериоци од Грчке траже 12 милијарди евра мање уштеда него на почетку године. У тим захтевима више нема инсистирања на кресањима у пензионом систему. Сада се тражи смањење војног буџета и веће опорезивање бродовласника. Наравно, тражи се и пооштравање борбе против корупције“.

        Према информацијама из кабинета Алексиса Ципраса „последња понуда“ садржи и пристајање поверилаца да ПДВ на услуге грчких хотела не буде 23 већ 13 одсто. Спремни су и да не дирају у „социјалну солидарност“ у грчком пензијском систему која је пензионерима изнад 65 година - ако су сиромашни - обезбеђивале одређене доплате.

        „Јункерово омекшавање“ садржи и обећање да ће се до новембра постићи договор и о реструктуирању грчких дугова (ниже камате, дужи рокови отплате).

        Услов је само: да се Ципрас писмом, којим све ово прихвата, обрати шефу Еврогрупе Јеруну Дајселблуму, немачкој канцеларки Ангели Меркел и француском председнику Франсоа Оланду.

        Извори из грчке владе открили су данас: да Ципрас са интересовањем прима све што се говори и пише, али да од референдума неће одустати и да ће на њему сам - обавезно заокружити „не“.

        Грчка влада, наиме, и даље сматра да се повериоци у основи држе мера „жестоке штедње“ које су за Грчку имале катастрофалне последице и довеле до смањења њеног друштвеног бруто-производа током протеклих шест година за четвртину.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари