ЦИПРАС: Новац од кредитора досад је одлазио на спасавање европских банака

АТИНА ОД ЕВРОПСКОГ СТАБИЛИЗАЦИОНОГ МЕХАНИЗМА

ЗАТРАЖИЛА НОВИ КРЕДИТНИ ПРОГРАМ

Алексис Ципрас

  • Грчки премијер Европском парламенту у Стразбуру, у којем је данас дочекан аплаузом, рекао и ово: „Европа је на кључној прекретници. Криза у мојој земљи је манифестација немоћи Европе да реши своју дужничку кризу. Тражимо договор са нашим суседима, али такав који нам даје знак да излазимо из кризе и да постоји светло на крају тунела. Споразум који ће подразумевати кредибилне и неопходне реформе“
  • Председник Европске комисије Жан Клод ЈУНКЕР: „ЕУ разрађује сценарио могућег изласка Грчке из еврозоне. Европска комисија почиње да разматра такав сценарио. Лично не желим да Грчка напусти еврозону, али не могу да то спречим - ако Грчка не буде урадила оно што она мора да одради“

        ГРЧКИ премијер Алексис Ципрас је изразио данас уверење да ће до краја недеље, када истиче рок који су му поставили лидери из еврозоне, испунити захтеве кредитора и постићи коначни споразум.

         „Уверен сам да ћемо у наредна два до три дана бити у стању да испоштујемо обавезе које су најбољем интересу Грчке и еврозоне“, казао је Ципрас током обраћања у Европском парламенту у Стразбуру, преноси агенција Франс прес.

        Ципрасов улазак у салу у којој заседа Европарламент - многи посланици су дочекали аплаузом.

        Испред не малог броја су натписи на картону „не“.

        Иначе, Ципрас је - оценивши да је Европа на „кључној прекретници“ - поручио да је криза у његовој земљи „манифестација немоћи Европе да реши своју дужничку кризу“.

        Ципрас је навео да већина грчког народа „нема други избор него да тражи да им се пружи излаз“.

        „Тражимо договор са нашим суседима, али такав који нам даје знак да излазимо из кризе и да постоји светло на крају тунела. Споразум који ће подразумевати кредибилне и неопходне реформе“, казао је Ципрас.

        Реформе су, по његовим речима, до сада биле изнад онога „што обични грађани могу да поднесу“.

        Ципрас је истакао да му је дат мандат народа да „удвостручи напоре за постизање социјално праведног и економски одрживог решења за грчке проблеме, без понављања грешака из прошлости, које су упропастиле грчку економију“.

        Подсећајући да је његова влада дошла на власт пре пет и по месеци, он је истакао да „у потпуности преузима одговорност“ за оно што се догодило у току тог периода.

        „Али, ако ћемо бити искрени, морамо признати да се основна одговорност за застој грчке економије... не односи само на протеклих пет и по месеци, већ пет и по година“, рекао је грчки премијер.

        „Преузимам пуну одговорност за оно што се догодило у протеклих пет месеци и уверавам вас да су Грци у протеклих пет година уложили огроман напор. Желимо споразум који ће подразумевати кредибилне реформе, уз најмање могуће рецесивне мере, и уз агенду раста. Наш предлог предвиђа реструктурирање дуга, што не смемо сматрати табу темом“, рекао је он, а преноси грчка новинска агенција АН.

        „Желим да будем јасан, предлози за реструктурирање дуга неће оптеретити европске грађане. Новац од кредитора никада није стизао до грчких грађана, већ је одлазио на спасавање европских банака“, казао је Ципрас и додао да јавни дуг Грчке мора да буде одрживији.

        „Оно што нам сада треба јесте европско решење за европски проблем“, закључио је грчки премијер на крају обраћања у Европском парламенту.

        Док је грчки премијер наступао у Стразбуру, агенција Reuters је објавила: да је Европски механизам стабилности (ESM) добио од званичне Атине захтев у писаној форми да започну преговори о новом програму кредитирања.

        Претходно је шеф Еврогрупе Јерун Дајселблум изјавио да Грчка управо тај потез мора повући најкасније 8. јула. А у завршном документу самита ЕУ се „приграм реформи“ од Ципасове владе тражи - до 9. јула.

        Председник Европске комисије Жан Клод Јункер данас је саопштио да „ЕУ разрађује сценарио могућег изласка Грчке из еврозоне“.

        „Европска комисија почиње да разматра такав сценарио. Лично не желим да Грчка напусти еврозону, али не могу да то спречим - ако Грчка не буде урадила оно што она мора да одради“.

        Огласио се и председник Европског савета Доналд Туск, упозоривши: „Крах преговора значиће банкротство Грчке. Крајњи рок за договор је 12. јули када ће у Бриселу бити одржан нови самит ЕУ. Имаћемо истог дана и самит еврозоне. Пред нама је критична ституација која се тиче свих. Јер, излазак Грчке из еврозоне би ударио и по земљама еврозоне и по Бугарској, Румунији другим земљама“.

        Факти - Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари