Додик: Позваћу Србе у САД да опет гласају за Трампа, он је велики лидер

„УПРКОС ТОМЕ ШТО САМ ЈОШ ПОД САНКЦИЈАМА КОЈЕ МИ ЈЕ ВАШИНГТОН УВЕО ЗБОГ ПОДРШКЕ ЊЕМУ“

* „Орбан је прототип успешног вође једног друштва, које је пре петнаестак година било у тежој економској ситуацији него Грчка, а који је успeо да својим мерама Мађарску уздигне до земље са растућом економијом, просперитетом и будућношћу. То што се Орбан некоме у Европи не свиђа не мора да значи да ми морамо да се повинујемо таквим ставовима

* „Ердоган је далеко прагматичнији него што изгледа у медијима.  Наши разговори нису ишли у смеру политичких решења на Балкану, ту се разликујемо, али смо разговарали о практичним стварима, попут изградње ауто-пута. Наравно, не мислим да је Турска изгубила симпатије према муслиманима и да је одједном постала космополитска, али Турска је важна држава, нарочито са економског становишта и Ердоган је у том смислу велики лидер

* Поводом недавних изјава бившег британског дипломате Тимотија Леса и бившег заменика шефа ЦИА за Балкан Стивена Мејера, који не искључују могућност прекрајања граница на Балкану, укључујући уједињење Србије и Републике Српске, Додик је указао да среће много људи који су страни намештеници у БиХ и да многи причају готово идентичну причу као Лес и Мејер, једино што, за разлику од њих, неће то јавно да кажу

_______________________________________________________________________

         СРПСКИ члан и председавајући Председништва БиХ Милорад Додик изјавио је да ће позвати Србе у Америци да на сљедећим изборима гласају за актуелног председника Доналда Трампа.

         Додик је рекао да у континуитету подржава Трампа и да сматра да је Трамп реалан, рационалан политичар и велики лидер који је Америци вратио економску стабилност и који има највећи раст популарности у САД.

         "Без обзира што трпим последице због подршке њему и што ми је америчка администрација, са којом и он сам има проблеме, увела санкције, мислим да је добро да он поново победи на изборима. Кад дође време, послаћу поруку свим Србима који имају право гласа у Америци и којима је важно шта ја кажем, да гласају за Трампа", изјавио је Додик за београдски лист "Данас".      

         Поводом састанака са римокатоличким поглаваром папом Фрањом, председником Турске Реџепом Тајипом Ердоганом, мађарским премијером Виктором Орбаном и другима, Додик је објаснио да такви разговори увек релаксирају ситуацију.

         "Постоје питања која се наметну у јавном дискурсу и о којима онда можете да разговарате на састанцима. Било ми је изнова занимљиво разговарати са свим тим саговорницима. Видим да постоји већа доза реализма, а не идеализма у политичком расуђивању. Код папе то можете нарочито да видите", рекао је Додик за "Данас".

         Он је истакао да је Орбан прототип успешног вође једног друштва, које је прије петнаестак година било у тежој економској ситуацији него Грчка, а који је успео да својим мерама Мађарску уздигне до земље са растућом економијом, просперитетом и будућношћу.

         "То што се Орбан некоме у Европи не свиђа не мора да значи да ми морамо да се повинујемо таквим ставовима", указао је Додик.

         Он је истакао да је Ердоган далеко прагматичнији него што изгледа у медијима.

         "Наши разговори нису ишли у смеру политичких решења на Балкану, ту се разликујемо, али смо разговарали о практичним стварима, попут изградње ауто-пута. Ми се морамо оријентисати на економију. Наравно, ја и даље не мислим да је Турска изгубила симпатије према муслиманима и да је одједном постала космополитска, али Турска је важна држава, нарочито са економског становишта и Ердоган је у том смислу велики лидер", рекао је Додик.

         Поводом недавних изјава бившег британског дипломате Тимотија Леса и бившег заменика шефа ЦИА за Балкан Стивена Мејера, који не искључују могућност прекрајања граница на Балкану, укључујући уједињење Србије и Републике Српске, Додик је указао да је дуго у политици и да среће много људи који су страни намештеници у БиХ, додајући да многи причају готово идентичну причу као Лес и Мејер, "једино што, за разлику од њих, неће то јавно да кажу".

         Додик је навео да га је скоро у западној Европи један дипломата, који неће јавно да се експонира, питао: "Докле ће ово моћи овако?".

         "Сви су они свесни ситуације кад оду у пензију, а док су намештеници причају о нечему што су њихове владе замислиле да тако треба да буде, без обзира на реалност", нагласио је Додик.

         Према његовим речима, Чарлс Крафорд, који је био амбасадор и у Сарајеву и Београду и могао да упозна и односе између Бањалуке и Сарајева и између Београда и Приштине, а био је веома агилан британски дипломата, када је отишао у пензију, на једном скупу у Будимпешти пре неколико година је рекао да је међународна заједница неправедна.

         "Као пример је навео да на Косову живе два народа која су сукобљена, силују жене једни другима и не подносе се - Срби и Албанци, а међународна заједница каже `пошто је тако, раздвојите се` и да државу Албанцима, док у БиХ влада слична ситуација између различитих народа - ратују, убијају се, силују жене једни другима, а међународна заједница каже `ћутите и будите заједно`. Дакле, то су ти двоструки аршини", рекао је Додик. 

         (Срна)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари