Додик: Они у Сарајеву могу и на Марс, али без нас – тражићу да у Српској 1. март буде дан жалости
„ПРВО ДА РАШЧИСТИМО СА КРИСТИЈАНОМ ШМИТОМ, ПА ЋЕМО РАЗГОВАРАТИ О ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ“
* „Они у ЕУ су изгубили енергенте, нису више конкурентни. На глобалном нивоу више нису важни играчи. Зашто би ми због тог неизвесног пута убрзавали процес уласка у ЕУ? Зашто бисмо преносили своје надлежности на БиХ због нечега што можда неће ни постојати за неколико година?“
* Послали су нам поруку да Српска није добродошла у БиХ. Онда ми одговорамо да ни овде није добродошла БиХ. Тражићу да се све врати на изворни Дејтонски споразум
* Долазак Трампа мења глобалну ситуацију, али и за БиХ. Шта ако ЕУ пропадне за неколико година а ми дали пренос надлежности? Ко ће нам то вратити? Ко одређује шта је приоритет и европски пут?
* Зашто бисмо ми због ЕУ пута сада рекли да идемо у ЕУ по сваку цену. Процес придруживања ће бити затворен. Словачка и Мађарска кажу да због заустављања довода гаса не дозвољавају Украјини да се приближи ЕУ. Како БиХ може постати пуноправан члан ЕУ, ако тамо нема места ни за Украјину која је миљеник Брисела?
* Након што су се остаци Уставног суда БиХ бавили емоцијама и судили чија су осећања повређена, дошли су да се баве наставним плановима и програмима. Баве се градивом основне школе, као да исту никада нису завршили. Јадно и чемерно, а надасве бескорисно. Истини за вољу, они су све само не Уставни суд. Наши ученици учиће по програмима које су утврдили наши стручњаци и нико то не може променити
_________________________________________________________
ДA СЕ нису издајници из СДС-а и ПДП-а ујединили са муслиманима у Сарајеву, не би дошло до јучерашње смене Небојше Радмановића у Представничком дому ПС БиХ, рекао је председник Републике Српске Милорад Додик гостујући у нашем Дневнику 1.
Каже да је Радмановић био изванредан кадар.
- Он им није добар. Али зато сада крше Устав, јер сада немамо спрског представника уместо Радмановића - навео је Додик.
Каже да ЕУ показује дезоријентацију.
- Изгубили су енергенте, нису више конкурентни. На глобалном нивоу више нису важни играчи. Зашто би ми због тог неизвесног пута убрзавали процес уласка у ЕУ? Зашто бисмо преносили своје надлежности на БиХ због нечега што можда неће ни постојати за неколико година? Дајте да рашчистимо са Кристијаном Шмитом па ћемо онда разговарати о ЕУ - истакао је Додик.
Што се тиче односа, каже да су им тако послали поруку да Српска није добродошла у БиХ.
- Онда ми одговорамо да ни овде није добродошла БиХ. Ја ћу тражити да се 1. март прогласи даном жалости у Српској - најавио је Додик.
Истакао је да ће тражити да се све врати на изворни Дејтонски споразум.
- Ако нећете, ми нећемо више подржати никакве предлоге. Можете да идете на Марс, али без нас - поручио је Додик.
Нагласио је да повратак на власт Доналда Трампа мења ситуацију на глобалном нивоу, али и у БиХ, јер је већ најавио по преузимању мандата да ће разговарати са лидерима држава а не ЕУ, истакао је председник Републике Српске Милорад Додик, гостујући на РТРС-у.
- Долазак Доналда Трампа мења ствари. Они су рекли да је Бајденова структура најлошија у САД, али су лоше радили и у остатку свијета. Можете тек мислити шта су радили овде. Учинићемо шта можемо по том питању. У новонасталој ситуацији ЕУ се није снашла, остала је заробљена у својим заблудама и вредностима - нагласио је Додик.
Додао је да је Европа изгубила енергетску стабилност.
- Добила је скупље енергенте и изгубила је конкурентност. Европа нема иновација као раније. Европа је изгубила своје место на глобалном нивоу - истакао је Додик.
Председник Српске је подсетио и на најаву Доналда Трампа да ће разговарати са председником Русије Владимиром Путином, али да неће бити столице за представнике ЕУ.
- Пре ћу ја сести у то друштво него Европа. Ми видимо да ће Трамп радити са државама а не са ЕУ. То је видљиво - подвукао је Додик.
Каже да због свега наведеног не треба имати заблуда и да је нејасан европски пут БиХ па појединци показују нервозу по том питању.
- Зашто бисмо ми због ЕУ пута сада рекли да идемо тамо по сваку цену? Процес придруживања ће бити затворен. Словачка и Мађарска кажу да због заустављања довода гаса не дозвољавају Украјини да се приближи ЕУ - истакао је Додик.
Додик је поставио питање када би БиХ могла постати пуноправан члан ЕУ, ако тамо нема места ни за Украјину која је миљеник Брисела.
- Шта ако ЕУ пропадне за неколико година а ми дали пренос надлежности? Ко ће нам то вратити? Ко одређује шта је приоритет и европски пут? Имамо сложену структуру у БиХ и то се све претворило да неко прикупи неки поен код администрације у Бриселу - навео је Додик.
Председник Српске рекао је и да ће ученици у Српској учити према програмима које су утврдили стручњаци у Српској и да нико то не може променити.
- Након што су се остаци Уставног суда БиХ бавили емоцијама и судили чија су осећања повређена, дошли су да се баве наставним плановима и програмима. Баве се градивом основне школе, као да исту никада нису завршили. Јадно и чемерно, а надасве бескорисно - рекао је Додик.
Он је истакао да крњи Уставни суд БиХ није Институт за изучавање историје да би се њоме бавио.
- Истини за вољу, они су све само не Уставни суд. Наши ученици учиће по програмима које су утврдили наши стручњаци и нико то не може променити - поручио је Додик на Иксу.
Крњи Уставни суд БиХ ставио је јуче ван снаге члан Правилника о наставном плану и програму за основно васпитање и образовање Републике Српске и део наставног програма за историју за девети разред који се односи на Српску и Одбрамбено-отаџбински рат, уз образложење да нису у складу са Уставом БиХ.