Додик: Нећу жртвовати мир за осамостаљење Српске, али ћемо ојачати њене границе

„НИСАМ ЧОВЕК РАТА, НЕЋЕМО РАТОВАТИ ЈЕР РАТ НЕ БИ РЕШИО НИШТА, АЛИ ЋЕМО СЕ БРАНИТИ!“

* „Мора постојати свест о неуспеху БиХ... Имамо своју ентитетску границу. Немамо намеру да је померамо, скраћујемо, повећавамо, али имамо намјеру да је ојачамо и једног дана ћемо то и урадити“

* „Независност Републике Српске не би довела до рата иако они који немају другог аргумента говоре да би. У БиХ су проблем историја и однос међу народима“

* „Српска није против изворног Дејтона, жели да врати позиције које су у Дејтону договорене па да БиХ као заједничка државна заједница егзистира, али је неприхватљива с оваквим скрављењем Дејтонског споразума и устава. Овде је неподношљиво, нама су отели права“

* „Имајући у виду да се не жели разговарати с нама, ми сматрамо да је једина одржива српска заједница и Република Српска уколико изађе из БиХ, и да је то наше легитимно право“

* О својим плановима за изборе 2022. године рекао да су опције - члан Председништва БиХ и председник Републике Српске, а да неће на парламентарну листу или да се не кандидује уопште

________________________________________________________

       ПРЕДСЕДАВАЈУЋИ Председништва БиХ Милорад Додик изјавио је да између Републике Српске и Федерације БиХ постоји ентитетска граница, коју српска страна нема намеру да помера, већ да је ојача.

       Додик је рекао да није спреман да жртвује мир зарад осамостаљења Републике Српске, али је указао да мора постојати свест о неуспеху БиХ.

       „Ми нећемо ратовати, али се хоћемо бранити... Нит' сам ја ратни човек, нити би то ишта решило. Између Републике Српске и ФБиХ постоји граница, која се зове ентитетска. Она није упитна што се нас тиче, ми немамо намеру да је померамо, скраћујемо, повећавамо, али имамо намеру да је ојачамо и једног дана ћемо то и урадити", рекао је Додик за Euro News.

       Он је истакао да независност Републике Српске не би довела до рата, а они који немају другог аргумента говоре да би.

       У БиХ је, сматра Додик, проблем историја, однос међу народима, што не може да се направи грађански уређена држава због свега што се дешавало у прошлости.

       Он је напоменуо да Српска није против изворног Дејтона, да врати позиције које су у Дејтону договорене и да БиХ као заједничка државна заједница егзистира, али је неприхватљива с оваквим скрављењем Дејтонског споразума и устава.

       Према његовим речима, ова Република Српска није она која је предвиђена Дејтоном, њена уставна позиција је другачија.

       "Овде је неподношљиво, нама су отели права", нагласио је Додик.

       Он је додао да је све урађено на бази насиља међународне заједнице и високог представника.

       „Имајући у виду да се не жели разговарати с нама, ми сматрамо да је једина одржива српска заједница и Република Српска уколико изађе из БиХ, и да је то наше легитимно право", истакао је Додик.

       Рекао је да у том контексту разуме позицију Србије, али да то не значи да у Српској не могу да имају свој став.

       Он је напоменуо да су народи у БиХ послије 25 година завађенији него пре, а основна мисија међународне заједнице била је да их помири.

       О томе зашто се жестоко противи новом високом представнику за БиХ, Додик је рекао да је он синоним за незаконистост, за рушење права, међународног пре свега.

       Додик је поновио да је високи представник прекршио мандат, првенствено Анекс 10, да није поштовао стране потписнице које су га увеле у мандат већ је постао експонент неформалне групе земаља које су себе назвале Савез за имплементацију мира (ПИК), где су САД и многе друге земље, што је ван Дејтонског споразума, у којем ПИК не постоји.

       Поновио је и да БиХ није ни предвиђена да успе, већ је експеримент наметнут од групе политичких личности, окупљених око Била Клинтона која је хтела да покуша немогуће гурнувши народ који је ратовао поново у БиХ по истом принципу као што је била СФРЈ која се распала у рату.

       Додик је рекао да БиХ, док он одлучује, никада неће ући у НАТО јер је бомбардовао Србе, Србију, осиромашеним уранијом.

       „Ја сам разговарао с представницима НАТО, они кажу да је све што се тиче сарадње у реду, а што се тиче чланства, мора постојати нова одлука. На крају крајева, није НАТО неозбиљна организација да овако несређену и неартикулисану државу прими у своје чланство да направи проблеме. То сам, рецимо, чуо од четири председника држава који су чланови НАТО", рекао је Додик.

       Рекао је и да се неком народу не може забранити да према свом осећају обележава неко време које је прошло.

       Сматра да је глорификацији Радована Караџића више допринЕо, најблаже речено, нејасан рад Хашког трибунала у коме је било предвиђено да се осуде сви Срби који тамо оду, а да се после првостепене пресуде ослободи Анте Готовина или ослободи Насер Орића.

       На питање да ли ће бити повучена одликовања особа које су осуђене за ратне злочине, Додик је подсетио да је то ствар парламента, који је одлучио да неће.

       „Мислим да неће, мислим да не треба", додао је Додик.

       Он је навео примере како у Сарајеву имају школе које носе називе доказаних фашиста из муслиманског народа, да се у Улици Зелених беретки налазе институције БиХ, а оне су синоним зла за српски народ у Сарајеву.

       О плановима за изборе 2022. године, Додик, који је и лидер СНСД-а, рекао је да су опције члан Председништва и председник Републике Српске, али да неће на парламентарну листу или да се не кандидује уопште.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари