Николић рекао да је српска баштина на КиМ вечна, али не и да је српско КиМ - вечно

ЗНА ШТА ГОВОРИ ПИСАЦ ДВЕ „КОСОВСКЕ ПЛАТФОРМЕ”

КОЈЕ ЈЕ ИШУТИРАО ЊЕГО „ПОЛИТИЧКИ СИН”

Томислав Николић

        ПРЕДСЕДНИК Србије Томислав Николић изјавио је вечерас да Србији и српском народу нико не може да одузме хуманост, као што ће Грачаница, Пећка Патријаршија, Високи  Децани и све што је српско, заувек и остати српско.

       „То је реалност, све друго би било последица силовања и одрицања под силом“, рекао је Николић на међународној научној конференцији „Страдање и хуманизам. Ваљавска болница 1914-1915“, која је одржана у центру за културу у Ваљеву, поводом обележавања стогодишњице  Ваљевске болнице.

        Николић је поручио да је Србија вечна и да је српска баштина за вечност, „за оне који долазе после нас и после њихове деце“.

        Говорећи о Ваљевској болници као симболу страдања и хуманизма, Николић је рекао да се Србија и данас брине о стотинама хиљада миграната избеглих од рата и глади и поручио да доброта не трпи ограде и жице.

       „Другачије понашање не би нам опростило сећање на Ваљевску болницу и наше поступке много година пре ње“, рекао је Николић.

        Наводећи да је о Ваљевској болници младима требало говорити непрекидно, казао је да међу нама данас тешко наћи породицу која није оплакала неког свог током те страшне 1915. године, чији симбол за сва времена остаје Ваљевска болница.

       „То је прича о историји српске ратне медицине, о историји нашег страдања и жртве, о историји доброте која је основна и непрекидна линија карактера наших грађана“, рекао је Николић.

        На конференцији су говорили и председник САНУ Владимир Костић и директор Архива Србије Мирослав Перишић, а присуствовали су и патријарх српски Иринеј, представници бројних амбасада, међу којима, САД, Палестине, Марока, Холандије, Француске, Украјине, Катара, Канаде и Туниса.

        Пре међународне конференције отворена је изложба „Страдање и хуманизам. Ваљевска болница 1914-1915“ у Историјском архиву Ваљева.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари